logo PL 2017 noweTrzech rektorów uczelni z Lublina podpisało porozumienie o utworzeniu Związku Uczelni Lubelskich. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska postanowiły połączyć swoje siły w zakresie kształcenia lepszego studenckiego jutra.


Rektor UMCS, Stanisław Michałowski na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, poinformował dziennikarzy o podjęciu kroków zmierzających do utworzenia Związku Uczelni Lubelskich. Władze trzech uczelni podpisały już stosowne dokumenty, więc po rejestracji związku dokonywanej przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, będą mogły nawiązać współpracę. Rektor wyraził również nadzieję na szybkie załatwienie niezbędnych formalności, aby uczelnie mogły natychmiast przystąpić do realizacji postanowień unii, co ma mieć miejsce jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

W pierwotnych założeniach Związek Uczelni Lubelskich miał obejmować pięć uczelni, jednak Uniwersytet Medyczny i Katolicki Uniwersytet Lubelski nie są jeszcze przekonane o sensie przystąpienia do współpracy. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej wierzy, że z czasem dołączą do unii. Utworzenie związku możliwe było dzięki zmianie w przepisach prawach przeprowadzonej w 2014 roku, która ułatwiła uniwersytetom współpracę. Do tej pory, w Polsce istniało wyłącznie porozumienie podpisane przez krakowskie uczelnie: AGH, Politechnikę Krakowską i Uniwersytet Rolniczy.

UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska kształcą łącznie ponad 40 tys. studentów. Ze względu na ich zmniejszającą się liczbę, wzrastają koszty utrzymania każdej z uczelni. Związek pozwoli na wspólne zamawianie dostawy mediów, czyli m.in. prądu i wody, co zmniejszy opłaty. W planach jest również łączenie kierunków, przeprowadzanie wspólnych szkoleń dla kadry, współpraca w projektach naukowych, ubieganie się o wspólne dofinansowania, wymiana w zakresie zasobów uczelnianych oraz współpraca w dziedzinie kultury czy sportu. Dla studentów jedną z największych korzyści będzie przekształcenie uniwersyteckich biur karier w jedno, lepiej zaopatrzone.
Na każdej uczelni są takie ośrodki, u nas jest szczupły, składa się z trzech osób. Taki ośrodek powinien mieć odpowiednią infrastrukturę informatyczną, zatrudniać dobrze przygotowanych psychologów z zakresu doradztwa zawodowego. Nie ma sensu, żeby każda uczelnia taki ośrodek sama rozbudowywała – przekonuje Kacejko.

Wydaje się, że Związek Uczelni Lubelskich może uniezależnić od siebie swoich członków, jednak prof. Zygmunt Litwińczuk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego podkreśla, że unia umożliwia zachowanie autonomii każdej z uczelni.
comments

Aktualności

logo PL 2017 noweTrzech rektorów uczelni z Lublina podpisało porozumienie o utworzeniu Związku Uczelni Lubelskich. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska postanowiły połączyć swoje siły w zakresie kształcenia lepszego studenckiego jutra.
Dlaczego wprowadzono nowy system finansowania uczelni?Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadziło istotne zmiany w systemie finansowania polskich uczelni 1 stycznia 2017 roku. Głównym powodem, na który powoływał się resort nauki, była niska jakość procesu kształcenia i nastawienie uczelni na aspekt ilościowy. To od ilości studentów zależała bowiem wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu...
Finał prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym"Jesteśmy już o krok od wypracowania ustawy, która rzeczywiście może być konstytucją polskiej nauki" - ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, w trakcie poniedziałkowej konferencji "Ustrój i zarządzanie w szkolnictwie wyższym".
FestNauki grafika i haslo 20174 i 5 czerwca rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić kilka stref tematycznych, wziąć udział w II biegu dla transplantologii, a także wziąć udział w koncercie jazzowym. Na najmłodszych czeka kącik plastyczny oraz zawody sportowe. Początek Festiwalu przypada na 4 czerwca, a od...
logo PL 2017 noweStudentom z Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej zostało rzucone nie lada wyzwanie. Opiekun koła, dr inż. Leszek Gardyński, zaproponował studentom zbudowanie repliki trenażera czołgowego MPG-69, który był wykorzystywany do nauki jazdy. Pierwszy prototyp powstał 1969 roku, a jego konstruktorem jest mgr inż. pułkownik Zbigniew Węgl...
strateg ugKoło Naukowe Strateg działające na Uniwersytecie Gdańskim organizuje szkolenie przygotowane z myślą o wszystkich studentach uczelni. „Start-up. Blaski i cienie rozkręcania własnej działalności” odbędzie się już 24 maja na Wydziale Ekonomicznym UG w Sopocie. Wydarzenie jest organizowane przy współpracy ze start-upem Vigo App.
82 mln zł za najlepszych maturzystówUczelnie, które w trakcie rekrutacji na rok akademicki 2017/2018 przyjmą w swoje progi maturzystów z najlepszymi wynikami, mogą liczyć na dodatkowe środki finansowe. Jest to efekt nowej dotacji projakościowej wdrożonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
50 mln zł z NCBR na podnoszenie kompetencji kadry dydaktycznej50 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na program podnoszenia kompetencji kadry dydaktycznej polskich uczelni. Nabór wniosków rozpocznie się 29 maja i potrwa do 28 lipca 2017 roku.
uwPod koniec zeszłego tygodnia została podpisana umowa, dzięki której Uniwersytet Warszawski oraz Urząd Miasta st. Warszawy będą ze sobą współpracować przy realizacji projektów badawczych. Umowa została zawarta w piątek i określa ścisłą współpracę naukowców uczelni oraz Urządu Miasta w realizacji projektów z korzyścią dla jednej jak i drugiej instytucji.
T...
naukapoluckuZnalezienie bezpośredniego dowodu na istnienie czarnej dziury jest marzeniem astrofizyków na całym świecie. Prawdopodobnie właśnie udało się to naukowcom skupionym wokół Teleskopu Horyzontu Zdarzeń w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysic. Czarne dziury w identyczny sposób badają także naukowcy z Centrum Astronomii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Tor...