Przełom_w_sprawie_doktoratów_wdrożeniowychNajwiększe uczelnie we Wrocławiu rozpoczęły realizację programu “doktoraty wdrożeniowe”. 19 lipca pięć wrocławskich uczelni podpisało porozumienie z grupą kapitałową KGHM dotyczące przygotowywania doktorantów do pracy w sferze biznesu.Na początku lipca opublikowana została lista placówek naukowych, które otrzymają od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie do programu “doktoraty wdrożeniowe”. Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Wrocławski znalazły się na wspomnianej liście. Intensywne przygotowania do wdrożenia programu trwają nadal. W minioną środę, między 5 największymi uczelniami we Wrocławiu a przedsiębiorstwami KGHM Polska Miedź S.A. i KGHM Cuprum - Centrum Badawczo-Rozwojowym doszło do podpisania porozumienia, którego celem jest rozwój umiejętności praktycznych doktorantów. Ich zadaniem będzie, obok ukończenia pracy doktorskiej i prowadzenia badań, także praca zawodowa, co oznacza zatrudnienie w obu placówkach: naukowej i biznesowej. W każdej z nich wyznaczony zostanie także opiekun zajmujący się pomocą młodemu naukowcowi.

Doktoranckie studia dualne przyniosą korzyści wszystkim zainteresowanym. Dla młodych uczestników programu jest to świetna okazja do zdobycia doświadczenia, ale także droga do uzyskania wyższych zarobków. Doktoranci, poza wynagrodzeniem, które otrzymają od grupy kapitałowej, będą mogli także ubiegać się o stypendium z MNiSW, którego wysokość odpowiada minimalnym zarobkom asystenta na uczelniach publicznych, czyli około 2450 zł. Dla przedsiębiorców będzie to z kolei doskonała okazja do zatrudnienia specjalistów, których ambicja i potrzeba realizacji pracy doktorskiej pozwoli lepiej rozwiązywać problemy natury technologicznej. Również uczelnia skorzysta na tych miejscach pracy - będzie w stanie wypromować swoich doktorantów, co wpływa na renomę uczelni. Oprócz tego, istnieje możliwość uzyskania przez nią ryczałtu, o ile badania prowadzone w ramach doktoratów wdrożeniowych są przeprowadzane po części na uczelni. Ponadto, jest to także szansa dla uczelni na nawiązanie współpracy z KGHM na innych polach rozwoju.

Jak przekonuje dr Piotr Dardziński, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, do programu w zakresie współpracy KGHM i wrocławskich uczelni może przystąpić kilkanaście osób, jednak nie istnieją ścisłe wytyczne, a liczba osób przyjętych zależy od stopnia zaangażowania zarówno spółki, jak i jednostki naukowej. Co ważne, do programu mogą przystąpić magistrowie, którzy w roku akademickim 2017/2018 rozpoczną studia doktoranckie, a więc nie dotyczy on osób już studiujących.

Mimo 54 uczelni, które uzyskały dofinansowanie do programu z MNiSW, we Wrocławiu sytuacja przejawia się wyjątkowo. Jest to w znacznej mierze zasługa spółki KGHM, która aktywnie bierze udział w programie “doktoraty wdrożeniowe” i zdecydowała się przecierać szlaki innym przedsiębiorcom.
comments

Aktualności

Najlepsze uniwersytety na świecie - Lista szanghajska 201715 sierpnia Uniwersytet Jiao Tong opublikował tzw. listę szanghajską, czyli spis najlepszych uczelni na świecie. Na liście 500 prestiżowych placówek znalazły się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Na pierwszym miejscu wciąż Uniwersytet Harvarda. 
naukapoluckuZakaz kąpieli, a nawet spacerowania brzegiem morza w trakcie urlopu? To na pewno sinice! Każdy, kto spędzał wakacje nad morzem lub nad jeziorem, miał okazję obserwować ich nadmierne nagromadzenie. Niektóre gatunki sinic mogą być niebezpieczne dla człowieka, a toksyny, które są produkowane przez te bakterie mogą doprowadzić do zatrucia organizmu. Czy w tak...
logo mniswOd zbliżającego się roku akademickiego 2017/2018 swoje działania rozpocznie powołana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższa Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Najważniejszym zadaniem NAWA będzie umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego, a także wspieranie młodych naukowców działających obecnie poza granicami naszego kraju. Agencja zaj...
Przełom_w_sprawie_doktoratów_wdrożeniowychNajwiększe uczelnie we Wrocławiu rozpoczęły realizację programu “doktoraty wdrożeniowe”. 19 lipca pięć wrocławskich uczelni podpisało porozumienie z grupą kapitałową KGHM dotyczące przygotowywania doktorantów do pracy w sferze biznesu.

logo PL 2017 noweTrzech rektorów uczelni z Lublina podpisało porozumienie o utworzeniu Związku Uczelni Lubelskich. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska postanowiły połączyć swoje siły w zakresie kształtowania lepszego studenckiego jutra.
Dlaczego wprowadzono nowy system finansowania uczelni?Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadziło istotne zmiany w systemie finansowania polskich uczelni 1 stycznia 2017 roku. Głównym powodem, na który powoływał się resort nauki, była niska jakość procesu kształcenia i nastawienie uczelni na aspekt ilościowy. To od ilości studentów zależała bowiem wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu...
Finał prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym"Jesteśmy już o krok od wypracowania ustawy, która rzeczywiście może być konstytucją polskiej nauki" - ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, w trakcie poniedziałkowej konferencji "Ustrój i zarządzanie w szkolnictwie wyższym".
FestNauki grafika i haslo 20174 i 5 czerwca rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić kilka stref tematycznych, wziąć udział w II biegu dla transplantologii, a także wziąć udział w koncercie jazzowym. Na najmłodszych czeka kącik plastyczny oraz zawody sportowe. Początek Festiwalu przypada na 4 czerwca, a od...
logo PL 2017 noweStudentom z Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej zostało rzucone nie lada wyzwanie. Opiekun koła, dr inż. Leszek Gardyński, zaproponował studentom zbudowanie repliki trenażera czołgowego MPG-69, który był wykorzystywany do nauki jazdy. Pierwszy prototyp powstał 1969 roku, a jego konstruktorem jest mgr inż. pułkownik Zbigniew Węgl...
strateg ugKoło Naukowe Strateg działające na Uniwersytecie Gdańskim organizuje szkolenie przygotowane z myślą o wszystkich studentach uczelni. „Start-up. Blaski i cienie rozkręcania własnej działalności” odbędzie się już 24 maja na Wydziale Ekonomicznym UG w Sopocie. Wydarzenie jest organizowane przy współpracy ze start-upem Vigo App.