selective focus of actor with clapboard in front

Aktorstwo

Aktorstwo to kierunek twórczy. Tu studenci ujawniają i rozwijają swoje talenty i umiejętności, ucząc się gry aktorskiej, kształcenia głosu i wymowy czy umuzykalnienia. Dodatkowo kierunek ten wykształca w człowieku większą pewność siebie i swojej pracy, a także zwiększa świadomość swojego ciała, głosu i ruchu. Robert De Niro uważał, że jedną z zalet aktorstwa jest możliwość przeżywania cudzego życia bez płacenia ceny za nie. Jeśli jednak ten aspekt aktorstwa jest dla Ciebie najważniejszy, zastanów się czy dobrze wybierasz zawód.

Czy studia aktorskie są dla mnie?

Wbrew romantycznym spojrzeniom aktorstwo to w dużej mierze rutyna (jeśli będziesz grać w teatrze repertuarowym), czekanie na swoje wejście w scenę (podczas gry w filmie) lub schowanie wielkich ambicji do kieszeni (jeśli trafisz do produkcji telewizyjnych typu telenowela). Oczywiście jest jeszcze ścieżka rozwoju poza oficjalnymi strukturami – np. w teatrze ulicznym, ale wtedy też trudniej o płacenie regularnie rachunków. W każdym z tych przypadków staniesz przed dylematem „grać czy nie grać” – w reklamie. Bo dostępne są jedynie nielicznym solidne zarobki i wielka sława jako rozchwytywane celebrity lub ulubieni aktorzy największych twórców sceny, filmu czy ekranu. Aktorstwo uważane jest za jeden z najbardziej twórczych kierunków kształcenia, który daje możliwość rozwinięcia talentu tanecznego, wokalnego i wielu innych. Jest on stworzony dla kandydatów, którzy posiadają twórczą wyobraźnię, dobrą pamięć, są wszechstronni i potrafią się skoncentrować, a przede wszystkim dla tych, którzy nie boją się wystąpień publicznych.

Studia aktorskie to zarówno spora wiedza porcji teoretycznej, umiejętności kształtowania technik aktorskich, jak i budowania własnej wizji aktorstwa w kontakcie z mistrzami – aktorami aktywnymi zawodowo, inspirowanie się ich rozumieniem aktorstwa i budowaniem kariery na scenie lub ekranie.

Z jednej strony otrzymasz dawkę teorii na temat tego co znaczyło być aktorem od starożytności kiedy powstały pierwsze utwory dramatyczne aż do współczesności. Poza wiedzą historyczną o dramacie i teatrze dowiesz się o tym czym są konwencje teatralne, zapoznasz się z twórczością wybitnych inscenizatorów i wykonawców, zwłaszcza w polskim kontekście. Oczywiście teatr będzie stanowił punkt wyjścia do analizy zjawisk we współczesnych mediach elektronicznych i pop-kulturze.

Z drugiej strony będziesz podczas studiów doskonalić umiejętności aktorskie – zarówno werbalne (takie jak emisja głosu), jak i niewerbalne (jak plastyka ruchu scenicznego). Nauczysz się interpretowania tekstu i wcielania w rolę, ale i improwizowania. Będziesz w praktyce poznawać czym jest tworzenie postaci według różnych metod – w tym Konstantego Stanisławskiego i Michaiła Czechow. Dowiesz się jak współpracować z reżyserem oraz z innymi kolegami po fachu, współpracy w grupie. Do treści kierunkowych podczas studiów aktorskich będziesz potrzebować wiedzy ogólnej związanej z kulturą i sztuką. Będziesz poznawać idee i zjawiska kulturowe, estetyczne czy etyczne. Poznasz jak rozwijała się sztuka sceniczna. muzyka, literatura, plastyka i sztuka filmowa oraz telewizyjna.

Gdzie studiować aktorstwo?

Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek aktorstwo?

Teatr, kino, telewizja – co jeszcze?

Czy można robić coś innego po studiach aktorskich, niż zostać aktorem? Może zdziwisz się, ale tak. Oczywiście większość adeptów sztuki aktorskiej trafi na sceny teatrów, na ekrany kin i telewizorów i będzie występować w sztukach teatralnych, filmach oraz programach telewizyjnych i reklamach. Przy czym coraz częściej musisz zapomnieć o stałym etacie przy teatrze prowadzonym przez samorząd czy fundowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Coraz chętniej dyrektorzy i właściciele teatrów oraz reżyserzy odchodzą od systemu stałego zespołu aktorskiego i dobierają skład pod kątem konkretnego przedstawienia. Teatry prywatne, których sporo zwłaszcza w Warszawie w ogóle nie działają w ten sposób. Będziesz zatem gościem mnóstwa castingów i przy odrobinie szczęścia uda Ci się wychodzić z nich z tarczą.

Jednak poza studiami skupionymi na kształceniu aktora dramatycznego na rynku edukacyjnym obecne są też specjalizacje łączące np. sztukę aktorską i wokalną, czyli np. przygotowujące do występów estradowych. Jednak poza tym możesz szukać pracy w dubbingu, prowadząc zajęcia dla młodzieży i dorosłych (m.in. polityków, dziennikarzy) w placówkach kulturalnych i wychowawczych lub szkoląc ich w ramach własnej działalności gospodarczej. Możesz także rozwijać swoją karierę jako urzędnik administracji państwowej lub pracując w organizacjach pozarządowych przy projektach artystycznych i programach edukacyjnych.

Podobne wpisy