Woman training Vizla dog with a lifted paw sitting in a meadow.

Behawiorystyka zwierząt

Bahawiorysta zna zwierzę jak własną kieszeń. Potrafi wniknąć w jego umysł i zbadać przyczyny niewłaściwych lub niepożądanych zachowań oraz je wyeliminować. Psycholog zwierzęcy umie zapobiec zagrożeniom ze strony zwierząt hodowlanych i żyjących na wolności. Psycholog zwierzęcy to zawód bardzo rozpowszechniony w Europie Zachodniej. Od jakiegoś czasu psychologię zwierzęcą studiować można także w Polsce. Przed osobami zainteresowanymi tego typu zagadnieniami otwiera się wiele perspektyw zawodowych. Zanim jednak zaczną spełniać się zawodowo, muszą skończyć studia.

W trakcie studiów:

Studia interdyscyplinarne ukierunkowane na kształcenie w zakresie przedmiotów przyrodniczych. Kandydat na te studia musi mieć opanowaną chociaż podstawową wiedzę z dziedziny biologii. Dodatkowo powinien też posiadać predyspozycje do pracy ze zwierzętami. Cechy szczególnie pożądane to cierpliwość, łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz umiejętność analizowania faktów i wyciągania wniosków. Na kierunku behawiorystyka zwierzęca studenci poszerzą wiedzę o przedmioty kierunkowe i specjalistyczne. Przyswoją wiadomości z genetyki, etologii, mikrobiologii, czy psychologii zwierzęcej. Nauczą się rozpoznawać potrzeby emocjonalne zwierząt na podstawie wnikliwych obserwacji ich zachowań. Poznają mechanizmy sterujące zachowaniami różnych gatunków zwierząt. Przekonają się jak duży wpływ na sferę psychiczną u zwierząt ma środowisko w jakim żyją i warunki bytowe. Studiujący będą mieli szansę przełożenia teoretycznych aspektów behawiorystyki zwierzęcej na praktyczne działania. Wszystko dzięki zajęciom w terenie i praktykom zawodowym. Studiowanie na kierunku behawiorystyka zwierzęca da także możliwość wypracowania szeregu cennych umiejętności, przydatnych w życiu zawodowym, w różnorodnych miejscach pracy. Duży nacisk podczas edukacji akademickiej przykłada się także do zagadnień prawnych, porządkujących sprawy dotyczące właściwej hodowli, utrzymania i traktowania zwierząt. 

Gdzie studiować behawiorystykę zwierząt?

Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek behawiorystyka zwierząt?

Po studiach:

Na absolwentów czeka praca w schroniskach dla zwierząt, rezerwatach przyrody, ogrodach zoologicznych, instytucjach zajmujących się tresurą zwierząt, w organizacjach walczących o prawa dla zwierząt, czy też w ośrodkach leczniczych, wykorzystujących zwierzęta do rozmaitych terapii. Osoby po behawiorystyce zwierzęcej sprawdzą się w roli treserów i hodowców zwierząt, psychologów zwierzęcych, doradców pomagających przyszłym właścicielom dobrać najbardziej odpowiednie zwierzę. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, dlatego przyszli behawioryści nie muszą martwić się o miejsca pracy. Na pewno ich nie zabraknie!

Podobne wpisy