naukapoluckuZakaz kąpieli, a nawet spacerowania brzegiem morza w trakcie urlopu? To na pewno sinice! Każdy, kto spędzał wakacje nad morzem lub nad jeziorem, miał okazję obserwować ich nadmierne nagromadzenie. Niektóre gatunki sinic mogą być niebezpieczne dla człowieka, a toksyny, które są produkowane przez te bakterie mogą doprowadzić do zatrucia organizmu. Czy w takim razie sinice to tylko negatywne skutki dla człowieka? Nie od dziś wiadomo, że produkują tlen. W ostatnich latach badane są produkowane przez sinice związki biologicznie aktywne, które będzie można wykorzystać w medycynie oraz farmacji. O sinicach opowiada dr Justyna Kobos z Zakładu Biotechnologii Morskiej w Instytucie Oceanografii na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
naukapoluckuZnalezienie bezpośredniego dowodu na istnienie czarnej dziury jest marzeniem astrofizyków na całym świecie. Prawdopodobnie właśnie udało się to naukowcom skupionym wokół Teleskopu Horyzontu Zdarzeń w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysic. Czarne dziury w identyczny sposób badają także naukowcy z Centrum Astronomii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
naukapoluckuGMO - wszyscy krytykują, nie wszyscy potrafią wyjaśnić czym naprawdę jest, więc na wstępie: GMO to żywe organizmy (zwierzęta, rośliny, nasiona), które są modyfikowane genetycznie. Dlaczego w ogóle biotechnolodzy się tym zajmują i jakie wiążą się z tym korzyści? Co tak naprawdę kryje się pod tym skrótem i dlaczego ludzie boją się tego terminu? Skąd wzięła się nagonka i dlaczego niektórzy producenci szczycą się, że nie wykorzystują żywności modyfikowanej genetycznie? Poznaj opinie eksperta - prof. dr hab. Michała Obuchowskiego, prodziekana ds. Nauki Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
naukapoluckuPolska – biało-czerwoni! Każdy zna, każdy śpiewa przy okazji wydarzeń sportowych, jednak czy wiedziałeś o tym, że kolorystykę naszych barw narodowych reguluje ustawa o symbolach narodowych? Nie wystarczy użyć jakiekolwiek odcienia czerwieni, a i biel ma jasno i precyzyjnie określone nasycenie i jasność. Każdy Polak już od przedszkola wie, że polskie barwy narodowe to biel i czerwień. Jednak czym tak naprawdę jest barwa i czy da się ją opisać tak, żeby dla każdego odbiorcy znaczyła to samo? Zagadnienie związane z polskimi barwami narodowymi wyjaśnia dr inż. Marta Gajadur z Zakładu Technologii Poligraficznych Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.
naukapoluckuCzym jest holografia, każdy zapewne wie, ale do czego można ją wykorzystać – wiedzą już tylko specjaliści. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie holografia znajduje zastosowanie, poznaj opinię eksperta, dr hab. inż. Michała Makowskiego z Zakładu Optyki i Fotoniki na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. Dowiedz się, co fotonika ma wspólnego z holografią oraz czy obie dziedziny znajdują zastosowanie tylko w technice. Do czego jeszcze można zaprzęgać techniki holograficzne, żeby rejestrować i odtwarzać informację wizualną? Czy pomogą na przykład w budowaniu rozwiązań augmented reality? I czym tak naprawdę jest ta cała holografia?