Studia teologiczne
pozwalają na zdobycie gruntownej wiedzy z zakresu religioznawstwa i relacji między istotą boską, a ludźmi. Jeśli uważasz, że w tym zakresie chcesz rozwijać swoją wiedzę, to musisz przygotować się na to, że nie są to proste studia i będą wymagały od Ciebie dużej systematyczności. Warto dodać, że studia Teologiczne prowadzone są zarówno przez uczelnie państwowe, jak i kościelne.


Kandydaci na studia o profilu teologicznym powinni liczyć się z niewielkim przekrojem dostępnych kierunków studiów. W ramach teologii prowadzona jest bowiem teologia, religioznawstwo oraz prawo kanoniczne. Niewielki wybór programów rekompensuje szeroki wachlarz specjalności uzależniony od wybranej uczelni).

Prawo kanoniczne to zbiór zasad obowiązujący w Kościele katolickim. Nazwa pochodzi od podstawowej jednostki redakcyjnej kościelnych aktów prawnych - kanonu. Pierwotnie to właśnie zbiory kanonów tworzyły prawo kanoniczne. Kierunek Prawo kanoniczne pozwala zdobyć umiejętności w zakresie metodologicznym, etycznym, teoretycznym i aplikacyjnym prawa kanonicznego.
Studia religioznawcze kształcą absolwenta doskonale zorientowanego w szeroko rozumianej problematyce religijnej, relacjach religii z państwem i społeczeństwem. To studia, które rozwijają zainteresowania i poszerzają horyzonty, pozwalają zrozumieć inne kultury i cywilizacje, a przede wszystkim religie, które wpływają na ich kształt.
Studia na kierunku Teologia przeznaczone są dla tych wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teologii i historii Kościoła. Zamiarem tych studiów jest prezentacja przekroju zagadnień religijnych, filozoficznych i teologicznych. Zdobyta wiedza teologiczna połączona z formacją duchową pomaga również lepiej rozumieć mechanizmy życia społecznego z perspektywy światopoglądu chrześcijańskiego. Poprzez studia teologiczne nabywa się gruntownej wiedzy teologicznej z elementami filozofii i biblistyki, jak również nauk humanistycznych i społecznych.