Studia teologiczne
pozwalają na zdobycie gruntownej wiedzy z zakresu religioznawstwa i relacji między istotą boską, a ludźmi. Jeśli uważasz, że w tym zakresie chcesz rozwijać swoją wiedzę, to musisz przygotować się na to, że nie są to proste studia i będą wymagały od Ciebie dużej systematyczności. Warto dodać, że studia Teologiczne prowadzone są zarówno przez uczelnie państwowe, jak i kościelne.


Kandydaci na studia o profilu teologicznym powinni liczyć się z niewielkim przekrojem dostępnych kierunków studiów. W ramach teologii prowadzona jest bowiem teologia, religioznawstwo oraz prawo kanoniczne. Niewielki wybór programów rekompensuje szeroki wachlarz specjalności uzależniony od wybranej uczelni).

Prawo kanoniczne to zbiór zasad obowiązujący w Kościele katolickim, które dotyczy zarówno wiernych, jak i duchownych. Nazwa pochodzi od podstawowej jednostki redakcyjnej kościelnych aktów prawnych - kanonu. Pierwotnie to właśnie zbiory kanonów tworzyły prawo kanoniczne. Kierunek Prawo kanoniczne pozwala zdobyć umiejętności w zakresie metodologicznym, etycznym, teoretycznym i aplikacyjnym prawa kanonicznego. Prawnik kanoniczny jako jedyny może reprezentować wiernego, który dochodzi swoich praw przed Kościołem czy prowadzić sprawy o uznanie nieważności małżeństwa.
Studia religioznawcze kształcą absolwenta doskonale zorientowanego w szeroko rozumianej problematyce religijnej, relacjach religii z państwem i społeczeństwem. To studia, które rozwijają zainteresowania i poszerzają horyzonty, pozwalają zrozumieć inne kultury i cywilizacje, a przede wszystkim religie, które wpływają na ich kształt. Z pewnościa jest to kierunek z pasji, jednak nie tylko dla tych, którzy należą do wspólnoty kościelnej. Religioznawstwo pozwala zrozumieć przenikanie się religii. Studia są świetną propozycją dla tych, którzy szukają drugiego kierunku studiów.
Studia na kierunku Teologia przeznaczone są dla tych wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teologii i historii Kościoła. Zamiarem tych studiów jest prezentacja przekroju zagadnień religijnych, filozoficznych i teologicznych. Zdobyta wiedza teologiczna połączona z formacją duchową pomaga również lepiej rozumieć mechanizmy życia społecznego z perspektywy światopoglądu chrześcijańskiego. Poprzez studia teologiczne nabywa się gruntownej wiedzy teologicznej z elementami filozofii i biblistyki, jak również nauk humanistycznych i społecznych.