phoca thumb s pan logoProfesor Jerzy Duszyński, prezes Państwowej Akademii Nauk, zapowiada możliwość utworzenia nowego Uniwersytetu w Poznaniu. Uczelnia ma być ośrodkiem badawczym, stworzonym w oparciu o prężnie działające instytuty PAN, co zapewni doskonałe zaplecze naukowe i możliwości rozwoju dla pracowników i studentów.

Prezes Profesor Duszyński uważa, że uczelnia ma większą szansę zaistnieć w światowych rankingach, tuż obok Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Poznaniu jest planowane jest utworzenie jednej z filii Uniwersytetu PAN, ze względu na obecność w stolicy Wielkopolski wielu instytutów, m.in.:

  • Instytut Chemii Bioorganicznej,
  • Instytut Fizyki Molekularnej,
  • Instytut Genetyki Roślin,
  • Instytut Dendrologii,
  • Instytut Genetyki Człowieka,
  • Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego,
  • Instytut Archeologii i Etnologii
  • Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Wszystkie instytuty mają uczestniczyć w przygotowaniu oferty dydaktycznej dla przyszłych studentów. Nowa uczelnia ma poparcie ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremiera Jarosława Gowina. Jego powstanie ma podnieść poprzeczkę istniejącym uczelniom. Według wstępnych założeń uniwersytet nie będzie miał elitarnego charakteru: wybierać go będą mogli także kandydaci, którzy nie myślą o karierze naukowców, a jedynie chcą zdobyć wyższe wykształcenie, a jako absolwenci rozpoczną pracę. Koncepcja utworzenia kolejnego Uniwersytetu w Polsce na razie pozostaje w sferze planów. Jeśli plan zostanie zrealizowany, prezes PAN zakłada, że pierwsi studenci będą mogli rozpocząć naukę na nowej uczelni za dwa lata.
absolutorium
Źródło: Gazeta Wyborcza

Najnowsze artykuły

loading...
Najnowsze artykuły

Badania i osiągnięcia naukowe

Nauka po Lucku

loading...
Przedstawiamy naukę w ludzki sposób! Poznaj nowinki ze świata nauki i techniki.
Nauka po Lucku

Najnowsze oferty pracy na uczelniach

loading...
  Oferty pracy na uczelniach

Prawo i reformy szkolnictwa wyższego

Organizacja i finanse polskich i zagranicznych uczelni

loading...
Finanse i organizacja

Sylwetki polskich naukowców

loading...
  Sylwetki polskich naukowców

Wydarzenia w branży edukacyjnej

loading...
Wydarzenia