O przyjęcie na kierunek Astrofizyka i kosmologia mogą ubiegać się absolwenci studiów I stopnia w zakresie nauk ścisłych i technicznych, zainteresowani głębszym poznaniem wszechświata i obiektów, które ten wszechświat wypełniają. Kosmologia zajmuje się wszechświatem jako całością, zaś Astrofizyka gwiazdami, galaktykami i innymi obiektami "zamieszkującymi" wszechświat. Głównym założeniem tych studiów jest wykształcenie przyszłych badaczy, którzy w przyszłości będą brać udział w badaniach, prowadzonych przez wiele polskich uczelni i instytutów.


W trakcie studiów:

Studenci kształcą się w zakresie astrofizyki, kosmologii, fizyki współczesnej, informatyki. Później wybierają specjalizację.


Po studiach:

Studia śą najczęściej przedbiegiem dla przyszłych doktorantów, kontynuujących naukę na studiach III stopnia. Absolwenci nie zainteresowani pracą naukową, mają możliwość wykorzystania w pracy umiejętności na przykład obróbki obrazu, co jest niezwykle przydatne w platformach multimedialnych. Dodatkowo istnieje możliwość zrobienia specjalności nauczycielskiej, aby później moc pracować w szkolnictwie.


Grupy kierunkow : Kierunki ścisłe