40 mln złotych dla 35 młodych naukowców"Zgłoszone przez laureatów programu LIDER projekty to doskonały dowód na to, że młodzi polscy naukowcy mają wiedzę, umiejętności oraz chęć zmieniania otaczającego nas świat" – mówił minister Jarosław Gowin, ogłaszając wyniki VIII edycji programu LIDER, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Znamy wyniki drugiej edycji konkursu MAB!Prawie 120 mln złotych zostanie przekazanych na realizację projektów wybitnych badaczy. W drugiej edycji konkursu Międzynarodowych Agend Badawczych zwyciężył pomysł stworzenia nowoczesnego centrum astrofizyki cząstek, ośrodek badań nad chorobami cywilizacyjnymi oraz centrum badawcze skupione wokół tworzenia szczepionek przeciwnowotworowych.
Fizyka na Politechnice Warszawskiej wchodzi do biznesuCzy studenci i absolwenci zyskują na aktywności biznesowej uczelni? Jak komercjalizować efekty nauk ścisłych? Czy jest to w ogóle opłacalne a jeśli tak, to od czego należy zacząć, by nie popełnić podstawowych błędów? O tym wszystkim opowiedział nam prof. PW dr hab. Mariusz Zdrojek, prezes spółki spin-off Politechniki Warszawskiej.
Jak i dlaczego warto promować naukę?Jakie pytania warto sobie postawić zanim zaczniemy promować naukę lub zajmować się popularyzacją wiedzy naukowej? Jaki jest największy błąd popełniany przez osoby chcące się tym zajmować? Czy są sposoby na mierzenie skuteczności promocji nauki? Kto powiniem się tym zajmować? Jak efektywnie wykorzystać internet i nowoczesne technologie w procesie komunikacji?
Finansowanie badań naukowych w PolsceW jaki sposób finansowane są w Polsce niekomercyjne badania naukowe? Kto może liczyć na takie wsparcie? Jaka instytucja publiczna zajmuje się aktywnym wspieraniem polskich naukowców? Spytaliśmy o to prof. dr hab Zbigniewa Błockiego, dyrektora Narodowego Centrum Nauki.
Ponad 50 milionów złotych na rozwój innowacjiNarodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło pierwszy konkurs w ramach Regionalnych Agend Naukowo-Badawczych. Wyłonionych zostało 19 innowacyjnych projektów z takich dziedzin jak: energetyka, turystyka medyczna czy przemysł włókienniczy.
Nowe listy punktowanych czasopismMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało najnowszą listę czasopism naukowych dla badaczy i naukowców. Oprócz zaktualizowanego wykazu tytułów zawiera również liczbę punktów, które można otrzymać za opublikowanie artykułu w wybranym piśmie.
Promocja i komercjalizacja badań naukowych na polskich uczelniach (wywiad)Badania naukowe stanowią jeden z naistotniejszych elementów funkcjonowania polskich uczelni. Co jednak z aspektem ich późniejszej promocji i komercjalizacji? Postanowiliśmy porozmawiać o tym z prof. dr hab. Anną Konert z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.
Rosną nakłady na działalność badawczą i rozwojowąO 12,1% wzrosły w Polsce nakłady na działalność badawczą i rozwojową w roku 2014 – jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Szczególnie duży wzrost odnotowano w sektorze przedsiębiorstw – o 19,7%.
Tags: badania
logo mniswMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało po raz trzeci Diamentowe Granty na projekty naukowe dla wybitnych studentów. W 2014 r. nagrodzono 86 projektów z 25 uczelni i pięciu instytutów. Aż ponad 60% z kwoty 15,7 mln zł trafi do studentów trzech polskich uczelni: 25 “Diamentów” trafi na Uniwersytet Warszawski , 21 na Uniwersytet Jagielloński, a sześć na Uniwersytet im. A.Mickiewicza w Poznaniu. Na liście nagrodzonych jest tylko jedna uczelnia niepubliczna - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej z Warszawy.
uniwersytet ekonomiczny w PoznaniuWynalazek naukowców z UEP zajął I miejsce w konkursie „Eureka! DGP – nagroda Internautów" i II miejsce w konkursie „Eureka! DGP – Odkrywamy polskie wynalazki". Nanokompozytowy pochłaniacz tlenu wyprzedził 56 projekty z całej Polski w konkursie, którego organizatorem był Dziennik Gazeta Prawna. Opracowany został przez zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Zenona Foltynowicza, prof. zw. UEP z Wydziału Towaroznawstwa. Prace nad nim trwały 5 lat.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa WyższegoMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło w środę wyniki tegorocznego konkursu na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW). Cztery konsorcja, które zajmują się badaniami z zakresu nauk rolniczych, biologicznych i o Ziemi, przez kolejne 5 lat będzie otrzymywać co roku od państwa nawet 10 mln zł.

hyperionStudenci Politechniki Białostockiej okazali się najlepszym zespołem w trakcie trwania zawodów  University Rover Challenge, które odbyły się na pustyni w stanie Utah. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

prof.z.kwieciskiProfesor Zbigniew Kwieciński, z Wydziału Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, został ponownie doceniony za swój wkład w rozwój nauki i powołany na członka tytularnego Europejskiej Akademii Umiejętności w Paryżu (European Academy of Sciences, Arts and Literature).