Chcesz podobnie jak lekarz pomagać chorym ludziom, mieć interesującą pracę i nieźle zarabiać? W takim razie zainteresuj się studiami na kierunku fizyka medyczna, zwłaszcza, jeśli masz w dodatku zdolności techniczne. To idealne połączenie studiów medycznych i technicznych, wykorzystywane np. w diagnostyce i terapii onkologicznej. Studia z fizyki medycznej na Uniwersytecie Gdańskim są prowadzone wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.
Studia lekarskie pozwalają zdobyć kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych, takich jak badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich w zakresie swojej specjalizacji. Jeśli wybierasz się na ten kierunek musisz przewidzieć na kształcenie trochę więcej czasu niż koledzy i koleżanki o innych upodobaniach. Studia na Kierunku lekarskim trwają sześć lat i nie kończą się obroną pracy magisterskiej. Dopiero odbycie obowiązkowego stażu otwiera możliwość uzyskania specjalizacji w konkretnej dziedzinie medycyny.
Jak wygląda nauka na kierunku lekarskim
Kształcenie odbywa się w formie wykładów, ćwiczeń oraz klinik (zajęcia praktyczne w placówkach medycznych, w ramach przedmiotów w czasie roku akademickiego). Pierwsze dwa lata traktuje się jako wprowadzenie do medycyny i nie przewiduje się zajęć klinicznych. Nie są to jednak łatwe lata. Oprócz pochłaniania teorii na młodych studentów czeka np. poznawanie anatomii w praktyce, w prosektorium. Od trzeciego roku studiów pojawiają się i w miarę upływu semestrów przeważają zajęcia praktyczne oraz przedmioty z zakresu rozmaitych patologii. Po zakończeniu każdego roku odbywają się miesięczne praktyki w szpitalach. Na ostatnim roku studenci podchodzą do szeregu egzaminów podsumowujących. Przedmioty realizowane na Medycynie można podzielić na dwie grupy:
- przedmioty teoretyczne z zakresu dyscyplin nauk medycznych: chemii, biologii medycznej, biofizyki, anatomii, fizjologii, patomorfologii, mikrobiologii, immunologii, genetyki klinicznej, higieny i epidemiologii, diagnostyki laboratoryjnej, zdrowia publicznego, psychologii lekarskiej, etyki lekarskiej, farmakologii i toksykologii.
- przedmioty treści kierunkowych z zakresu: chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, okulistyki, psychiatrii, onkologii, medycyny rodzinnej, rehabilitacji, chorób zakaźnych, neurologii i neurochirurgii.
Miejsca pracy po studiach lekarskich
Absolwenci są przygotowani do pracy w:
- szpitalach,
- przychodniach lekarskich,
- instytucjach badawczych,
- stacjach sanitarno-epidemiologicznych,
- instytucjach zajmujących się upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji medycznej,
- instytucjach zarządzania i ochrony zdrowia,
- sanatoriach, ośrodkach szkolenia sportowców, ośrodkach kolonijnych, itp.
Kierunki pokrewne :
Biomedycyna | Medicine
|
|
ul. Świeradowska 43
02-662 Warszawa
ul. Kilińskiego 1
15-089 Białystok
al. Kopisto 2a
35-959 Rzeszów
|