Kosmetologia to nauka, która zajmuje się określaniem, w jaki sposób i dlaczego składniki kosmetyków działają na nasz organizm oraz jak nadać im przyjemną dla użytkownika formę. Kosmetologia dotyczy m.in. pielęgnacji skóry włosów i paznokci. Jest wiedzą o tym, jak chronić skórę przed środowiskiem oraz jak wspomagać naturalne potrzeby fizjologiczne, które zachowują skórę i włosy w dobrej kondycji. Owszem, po tym kierunku będziesz dobrze wiedzieć jaki kosmetyk i składnik jest odpowiedni do danego rodzaju skóry, ale to tylko odrobina wiedzy jaką posiądziesz.

Kosmetologia to nie nauka o kosmetykach


Kosmetologia, czyli kosmetyka lekarska to dział dermatologii zajmujący się leczeniem i pielęgnowaniem skóry ciała oraz włosów i paznokci. Związana ściśle z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną. Od kosmetologa wymaga się rzetelnej wiedzy medycznej. Dziedziny, na których należy się znać po ukończeniu studiów to dermatologia, immunologia, alergologia, chemia surowców kosmetyków, itp. Kierunek jest bardzo popularny i daje zawód poszukiwany na rynku pracy.

Program nauczania na Kosmetologii obejmuje kompleksową wiedzę ogólną oraz aktualną wiedzę na temat kosmetyków i wyrobów kosmetycznych. Studenci zdobywają również informacje z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej oraz medycyny ogólnej. Studiując na tym kierunku słuchacze biorą udział w wykładach, na których poznają zasady zarządzania, marketingu, ekonomii i organizacji przedsiębiorstw. Ważnym elementem kształcenia na studiach kosmetologicznych są zajęcia laboratoryjne oraz ćwiczenia poświęcone praktycznym aspektom produkcji kosmetyków.

Absolwent może podjąć pracę lub rozpocząć własną działalność w:

  • gabinetach kosmetycznych,
  • gabinetach odnowy biologicznej,
  • firmach kosmetycznych (w działach dystrybucji i sprzedaży kosmetyków oraz szkoleń i kontroli jakości),
  • laboratoriach, w których przeprowadza się badanie skuteczności działania produktów kosmetycznych,
  • szkołach kosmetycznych,
  • redakcjach branżowych pism, obejmujących problematykę kosmetologii i kosmetyki.

Grupy kierunkow : Medyczne

Kierunki pokrewne : Biokosmetologia