phoca_thumb_s_archeologiaStudenci z całego świata przybyli do Polski na wyjątkową lekcje historii. W Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie od 22 lipca odbywa się międzynarodowy obóz młodzieżowy. Wolontariusze z Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Ukrainy i Polski prowadzą prace archeologiczne na terenie dawnego obozu hitlerowskiego, spalonego przez Niemców na początki 1945 roku. Do dziś zachowały się tylko fotografie przedstawiające stan zniszczenia oraz plany terenu, które powstały na podstawie relacji byłych więźniów. Badania wykopaliskowe mają je skonkretyzować.

.
Głównym zadaniem studentów jest dokładne określenie położenia tzw. „baraku administracyjnego” i zbadanie jego wielkości. Wolontariuszom udało się już wykopać fundamentalną ścianę tego budynku. Przy okazji znaleźli także mnóstwo drobnych przedmiotów: gwoździe, nożyczki, scyzoryki, zawiasy, klucze, łuski od nabojów, spalone szkło, itp.

Wykopaliska zorganizowało Stowarzyszenie "Jeden Świat". Jak mówią jego wolontariuszki, spotkanie w Żabikowie to nie tylko doskonała lekcja historii o II Wojnie Światowej, ale także sposób na ciekawe spędzenie wakacji i poznanie studentów z całej Europy.

Prace młodych archeologów są pierwszymi, prowadzonymi na taką skalę badaniami na terenie muzeum. Zdołali już oni przeszukać ponad jeden akr ziemi, a przed nimi jeszcze kilka dni wykopalisk. Polski Workcamp w Żabikowie potrwa do 5 sierpnia.