phoca_thumb_s_kula_swiatloW nocy z piątku na sobotę (25-26 września) w 200 miastach 30 europejskich państw odbędzie się Noc Naukowców 2009. W Polsce bogaty program nocnego spotkania z nauką przygotowały zwłaszcza miasta Małopolski, Śląska, Wielkopolski i województwa zachodniopomorskiego.

.
 
Dla zwiedzających zostaną otwarte pracownie naukowe i laboratoria. Organizatorzy przygotowali m.in. wykłady, pokazy i eksperymenty naukowe. Impreza ma się przyczynić do popularyzacji nauki, przybliżyć dzieciom i młodzieży zawód naukowca.
 
W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców odbędzie się niemal 25 spotkań z nauką i naukowcami. Na wszystkich ciekawych nauki będzie oczekiwało ponad 40 laboratoriów, instytucji badawczych w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.
 
W organizację imprezy włączyły się m.in. Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy, Akademia Górniczo-Hutnicza.
  
Mieszkańcy Krakowa będą mogli m.in. zwiedzić pracownie fizyczne Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, sprawdzić co kryje się w krakowskim powietrzu, zobaczyć pokazy wyładowań piorunowych, dowiedzieć się, jak wyizolować DNA z roślin. W Instytucie Ekspertyz Sądowych dla osób powyżej 16. roku życia przewidziano prezentację metod odtwarzania zdarzeń drogowych i identyfikacji śladów. Pod okiem ekspertów z Obserwatorium Astronomicznego będzie można poznać gwiazdozbiory i astronomiczne punkty orientacyjne.
 
"Magia nauki nie tylko dla naukowców", to hasło towarzyszące nowosądeckiej Nocy Naukowców. Uczestnicy będą mogli m.in. podejrzeć najmniejsze cząstki materii, zobaczyć najnowsze osiągnięcia techniki wojskowej i poznać możliwości wykorzystania obrazu cyfrowego jako nośnika informacji.
 
Tarnowska Noc odbędzie się pod hasłem "Wszechświat to jedno wielkie laboratorium". Eksperymenty i doświadczenia pomogą zrozumieć, dlaczego samoloty latają, a statki unoszą się na wodzie. Tarnowskie szkoły wyższe i licea przygotowały ponadto serię pokazów chemicznych i fizycznych np. jak zrobić srebro, zabawy w kolory, gejzer chemiczny i pulsujące serce rtęciowe.
 
Szczegółowe informacje na temat Małopolskiej Nocy Naukowców są dostępne na stronie: www.nocnaukowcow.malopolska.pl
 
Śląską Noc Naukowców w Gliwicach, Katowicach i Chorzowie organizują Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach.
 
Mieszkańcy śląskich miast będą mogli obejrzeć roboty znajdujące się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W Ośrodku Geometrii i Grafiki Inżynierskiej PŚ dowiedzą się, w jaki sposób - dzięki geometrii -zlokalizować i ująć przestępców. Podczas "Naukowego Festiwalu Fizycznego" obejrzą wystawę poświęconą Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów. Eksperci opowiedzą, jak działa LHC, po co przyśpiesza się cząstki, co to jest akcelerator, czego szukają fizycy i jak samodzielnie zbudować komorę mgłową do obserwacji torów promieniowania kosmicznego.
 
Szczegółowy program Śląskiej Nocy Naukowców jest dostępny na stronie: www.nocnaukowcow.com.pl
  
Noc Naukowców w Szczecinie będzie elementem 9. edycji Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.
 
W specjalnie przygotowanym miasteczku akademickim na Placu ZUT przy al. Piastów 17 na zwiedzających będą czekały m.in. ciekawostki chemiczne (termokurczliwe rurki, superabsorbenty, +znikający styropian+), warsztaty akwarystyczne, symulator lotu, pokazy robotów. Do godziny 22.00 na niektórych wydziałach zachodniopomorskich uczelni, będzie można zobaczyć m.in. wyładowania elektryczne, zimną plazmę, poznać techniki laserowe i światłowodowe, przekonać się jak zobaczyć niewidoczne i druk w trójwymiarze.
 
Z kolei w realizację Wielkopolskiej Nocy Naukowców włączyły się: Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
 
Poznański program imprezy podzielony jest skierowany do osób z czterech grup wiekowych: dzieci (dwie grupy), młodzieży i dorosłych. Organizatorzy zaplanowali ciekawe doświadczenia naukowe, podczas których każdy będzie mógł poznać pracę w laboratoriach poznańskich uczelni.
 
Europejska Noc Naukowców to inicjatywa Komisji Europejskiej, jest realizowana w ramach 7. Programu Ramowego. Odbywa się od 2005 roku, zawsze w ostatni piątek września.
  
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska