phoca thumb s pg-logoDzień Systemów Informacji Geograficznej organizowany jest przez Koło Naukowe Hevelius, Politechnikę Gdańską oraz Uniwersytet Gdański. Impreza odbędzie się 16 listopada 2011, w godz. 9.00-15.00 w Auli. Wstęp wolny.Tego dnia na całej kuli ziemskiej specjaliści, studenci oraz profesorowie zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do poznawania świata GIS. Pokazują, jak można samemu stworzyć swój system i czerpać ogromne korzyści z tej dziedziny nauk.
Tak będzie i na Politechnice Gdańskiej, a całą akcję rozkręcił jeden pasjonat – student III roku geodezji i kartografii – Szymon Bloch.

W ramach obchodów GIS Day zaplanowano wystąpienia zawodowców, którzy na co dzień wykorzystują różnego rodzaju urządzenia pomiarowe GIS. Centrum GIS wraz z Uniwersytetem Gdańskim przygotowały warsztaty, podczas których dowiecie się, jak można samemu stworzyć geoportal. Przewidziano również pokaz pomiarowego sprzętu geodezyjnego oraz budowlanego. Imprezie towarzyszyć będzie szereg konkursów, które w sposób praktyczny ukażą istotę GIS.

System Informacji Geograficznej jest wykorzystywany do pozyskiwania danych dla wszelkiego typu ewidencji, np. gruntów i budynków, ale także do przetwarzania informacji dotyczących np. zanieczyszczenia powietrza, czyli takich, które dynamicznie zmieniają się w czasie.

W szerokim spektrum zastosowań GIS mieści się również analiza i obrazowanie danych o charakterze statystycznym, takich jak np. zagrożenie przestępczością, czy występowanie chorób.

Miejsce spotkania
Gmach Główny Politechniki Gdańskiej,
ul. Narutowicza 11/12, Aula, II piętro
środa, 16 listopada w godz. 9-15

Tydzień świadomości geograficznej


GIS Day to międzynarodowa i coroczna impreza użytkowników i pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej (GIS). Uroczystość obchodzona jest na całym świecie od 1987 roku. Odbywa się zawsze w środę podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej. Organizowany jest pod patronatem firmy ESRI (Environmental Systems Research Institute), National Geographics Society i Association of American Geographers.
Głównym celem GIS Day jest uświadomienie istoty systemów informacji geograficznej, wykorzystywanych w działaniach administracyjno-społecznych i gospodarczych.

Jak zorganizowałem GIS Day na Politechnice Gdańskiej - Szymon Bloch, III rok geodezji i kartografii na Politechnice Gdańskiej

„GIS’em zaraził mnie mój wykładowca od Systemów Informacji Przestrzennej – dr inż. Artur Janowski. Postanowiłem rozwijać się w tym kierunku. Najpierw dużo na ten temat czytałem, potem trafiłem na GIS Day na UG. Dokładnie osiem miesięcy temu zrodził się w mojej głowie pomysł na zorganizowanie GIS Day na naszej uczelni. Początki były trudne, bo to pierwsza imprezą, którą miałem okazję organizować. Musiałem nauczyć się szukać firm, które będą zainteresowane wystąpieniem na GIS Day. Następnie pozyskać sponsorów nagród, zarazić światem GIS moich znajomych, dzięki którym nie byłoby tej imprezy. Potem trzeba było zorganizować promocję, plakaty – dużo tego. Na tydzień przed imprezą wiem, że warto było. Dostaję maile, telefony ze szkół, firm, instytucji publicznych, które piszą, że przyjadą i będą uczestniczyć w GIS Day podczas Tygodnia Świadomości Geograficznej.”