W najbliższy piątek, tj. 2 grudnia 2011 r., w godzinach od 9.00 do 15.00, w holu budynku Jubileuszowego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowiephoca thumb s ur logo (Al. Mickiewicza 24/28) odbędzie się informacyjne spotkanie studentów, doktorantów i młodych pracowników nauki z animatorami z Centrum Nauki Kopernik odnośnie konkursu FameLab. Jest to pierwsza edycja tego konkursu w Polsce.
 
FameLab został wymyślony w 2005 roku w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festiwal.  W 2007 do projektu dołączył British Council. Dziś edycje FameLabu odbywają się w 21 krajach na świecie. Jest to największy światowy konkurs wyłuskujący młode talenty w dziedzinie popularyzacji nauki. Projekt skierowany jest do badaczy nie bojących się myśleć niestandardowo.
 
W konkursie chodzi o nietypowy sposób opowiadania o absolutnie poważnych rzeczach. Dozwolone jest rymowanie, śpiewanie, używanie rekwizytów – słowem wszystko, co może sprawić, że jury i publiczność zainteresują się dziedziną nauki, którą zgłębia uczestnik konkursu. Czas pojedynczej prezentacji to 3 minuty.
 
Ocena prezentacji uwzględnia „regułę trzech C”:
- Treść poprawna i zgodna pod kątem naukowym (CONTENT)
- Jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez laika (CLARITY)
- Charyzma prezentera i prezentacji (CHARISMA).
 
Konkurs przeznaczony jest dla młodych naukowców, studentów (po ukończeniu trzeciego roku studiów), doktorantów i młodych doktorów (do 4 lat po uzyskaniu stopnia naukowego doktora).
 
Zdobywca pierwszego miejsca polskiej edycji FameLab, organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik oraz British Council otrzyma ufundowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej stypendium w wysokości 30 tys. zł na badania oraz 5 tys. zł na własne wydatki.
 
Chętni do udziału w konkursie powinni w terminie od 1 grudnia br. do 31 stycznia 2012 przesłać 3 minutowe filmy ze swoim wystąpieniem wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym dostępnym na stronie projektu.
 
Szczegóły konkursu znajdują się na stronie internetowej famelab.org.pl.