agh-logo19 grudnia o godz. 13:00 odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu AGH, podczas którego nastąpiło wręczenie tytułu Konsula Honorowego AGH Pawłowi Olechnowiczowi, Prezesowi Zarządu i Dyrektorowi Generalnemu Grupy LOTOS S.A.

Tytuł Honorowego Konsula AGH nadawany jest osobom związanym z uczelnią, których działalność przyczyniła się do jej rozwoju i promocji zgodnie z art. 71 ust. 5 Statutu AGH. Tytułu tego nie mogą uzyskać aktualni pracownicy uczelni.  Senat AGH nadał tytuł Konsula Honorowego AGH Pawłowi Olechnowiczowi za aktywne promowanie Akademii Górniczo-Hutniczej i rozwijanie w przemyśle jej osiągnięć naukowych w zakresie nowoczesnej energetyki.

Uroczyste posiedzenie Senatu odbędzie się tradycyjnie z okazji Dnia Górnika. Tuż po nim w holu budynku głównego uczelni odbyła się ceremonia „Skoku przez skórę”, czyli pasowania na górnika studentów I roku Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. 

Paweł Olechnowicz - absolwent Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa AGH (1976) oraz studiów podyplomowych na Politechnice Gdańskiej (kierunek: Organizacja, Ekonomika i Zarządzanie Przemysłem). Ukończył także Mini MBA, INSEAD w Fontaineblue we Francji i wiele specjalistycznych szkoleń krajowych i zagranicznych z zakresu Organizacji i Zarządzania. W latach 1990-1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd. 
w Elblągu, a w latach 1995-1996 obejmował również stanowisko wiceprezydenta i szefa Segmentu Energetycznego w ABB Polska. Później przez ponad dwa lata pracował w centrali ABB LTD Zurich w Szwajcarii na stanowisku wiceprezesa na Europę Centralną i Wschodnią. W latach 1999-2000 był wiceprezesem i zastępcą dyrektora generalnego w ZML Kęty. W 2001 roku założył firmę konsultingową Paweł Olechnowicz - Consulting. Jest przewodniczącym Rad Nadzorczych spółek Petrobaltic oraz LOTOS Exploration & Production Norge AS. Od 12 marca 2002 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego Grupy LOTOS S.A. Zasiada w Konwencie AGH.