green metricUŁ jako jedyny uniwersytet z Polski znalazł się w pierwszej setce najbardziej ekologicznych uczelni na świecie według UI Green Metric. Światowy ranking uczelni organizowany jest przez Uniwersytet Indonezji (http://greenmetric.ui.ac.id/id/page/ranking2011). 

Łódzka uczelnia brała udział pierwszy raz w tym konkursie i uplasowała się na miejscu 91. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet w Nottingham (Wielka Brytania). W pierwszej 10. znalazło się w sumie sześć uczelni amerykańskich, dwie z Wysp Brytyjskich i po jednej z Irlandii i Szwecji.

Brano pod uwagę kryteria dotyczące działań uczelni związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Zwracano m.in. uwagę na liczbę kierunków studiów związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, fundusze na badania, publikacje, wydarzenia naukowe. Oceniano liczbę organizacji studenckich. Wysoko punktowane były bezpośrednie działania uczelni mające na celu ochronę środowiska - oszczędność energii, wody, zmniejszenie zużycia papieru i tworzyw sztucznych, zagospodarowanie odpadów, powierzchnia zabudowy i terenów zielonych. 

Warto również nadmienić, że w rankingu na miejscu 171 uplasowała się również Politechnika Krakowska.