phoca thumb s politechnika lodzkaLutowemu wydaniu miesięcznika ekonomicznego "Forbes" towarzyszy specjalny dodatek przedstawiający "Diamenty Forbesa" Tegoroczny ranking obejmuje 2051 firm i instytucji, które osiągnęły największy przeciętny roczny wzrost wartości.

 

Na prestiżowej liście ,,Diamentów'' znalazła się Politechnika Łódzka w kategorii podmiotów o przychodzie powyżej 250 mln zł. W regionie jest jedyną uczelnią w gronie firm typowo biznesowych. W całym rankingu znalazły się jeszcze dwie politechniki: Śląska i Poznańska oraz Uniwersytet Warmińsko Mazurski.
Analitycy i eksperci wywiadowni Dun&Bradstreet wyceniali przedsiębiorstwa stosując metodę szwajcarską uwzględniającą wartość majątku oraz wyniki finansowe z lat 2008-2010.

"Byłem mile zaskoczony, gdy otrzymałem informację o wyróżnieniu. Cały proces oceny odbywał się bez naszego udziału, czyli np. wypełniania jakiś ankiet, tak jak to bywa w przypadku innych rankingów" - mówi prof. Stanisław Bielecki rektor PŁ. - "Na liście regionalnej zajęliśmy 7. miejsce wśród znanych firm np. z branży spożywczej, budowlanej czy energetycznej".

I dodaje: "Uważam, że uczelnia publiczna musi dbać o swoje finanse i tak działać, aby z rozmysłem wydawać skromne środki przyznane w formie ministerialnej dotacji. Jednocześnie, aby myśleć o rozwoju musimy być skuteczni w zdobywaniu dodatkowych funduszy. Staramy się maksymalnie wykorzystać środki europejskie i krajowe, aby na najwyższym możliwym poziomie realizować badania naukowe, kształcenie i rozwijać infrastrukturę".

Politechnika Łódzka w 2010 r. uczestniczyła w 53 projektach w ramach wszystkich programów operacyjnych, w których wartość środków uczelni przekracza 310 milionów złotych. Po raz kolejny uczelnia osiągnęła dodatni wynik finansowy prawie 5 milionów złotych.