modelowy lot do usa-sJuż po raz czwarty zespół JetStream z Politechniki Wrocławskiej powalczy o tytuł najlepszego teamu konstruktorów lotniczych w ogólnoświatowym konkursie „SAE Aero Design”* w USA. W tym roku studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego staną do rywalizacji w 2 kategoriach - Micro i Regular.

 

Modele zostały w całości zaprojektowane komputerowo, a po zmniejszeniu do skali 1:5 (micro) oraz 1:10 (regular) przetestowane w tunelu hydrodynamicznym. Po naniesieniu poprawek poszczególne elementy zostały wycięte laserowo na obrabiarce numerycznej.

 

Konkurs składa się z dwóch części. Podczas prezentacji przed komisją zawodów studenci będą mieli minutę na załadowanie i rozładowanie modeli. Model micro, zapakowany w skrzynię o wymiarach 61x20x45 cm, trzeba będzie dodatkowo złożyć przed załadunkiem w przeciągu trzech minut. Drugi etap to oblatanie modeli – od momentu wejścia na pas startowy zawodnicy będę mieli trzy minuty, żeby wynieść je w powietrze - każdy będzie musiał zrobić 1 okrąg wokół lotniska. Większy samolot przy wadze 4,5 kg ma unieść nawet 18 kg ładunku. W celu zminimalizowania oporów powietrza zastosowano tu kadłub w kształcie skrzydła, dlatego model to w zasadzie trzymetrowe skrzydło z usterzeniem ogonowym. Mniejszy samolot udźwignie 2 kg przy masie własnej wynoszącej 600 g i rozpiętości skrzydeł 1,3 m.

 

Największy sukces w zawodach „SAE Aero Design” drużyna z Politechniki Wrocławskiej odniosła w 2010 r., kiedy wśród 30 drużyn z całego świata JetStream uplasował się na 4. pozycji. W tym roku studenci chcą powalczyć o wyższe lokaty. Mając wsparcie takich potentatów branży lotniczej jak Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu ** oraz Hamilton Sundstrand, Poland*** mogą pokusić się nawet o zwycięstwo. Przedstawiciele firm podkreślają rangę imprezy i jej znaczenie dla rozwoju młodych konstruktorów:

 

- Młodzi, utalentowani konstruktorzy to fundament przyszłości naszej firmy – przekonuje Janusz Zakręcki, prezes zarządu PZL w Mielcu i dodaje: - Aby osiągnąć sukces w branży lotniczej nie wystarczy sama wiedza, potrzebna jest jeszcze pasja i determinacja. Wierzę, że te atuty pomogą naszym reprezentantom odnieść sukces w rywalizacji z drużynami z całego świata.

 

- Udział studentów Politechniki Wrocławskiej w projekcie Aero Design 2012 jest ważnym wydarzeniem dla Hamilton Sundstrand, firmy zaangażowanej w nowoczesne technologie. Ten projekt jest zbieżny z wieloma obszarami naszej działalności i stanowi doskonałą okazję do poznania zainteresowań studentów w tej dziedzinie. Jest to również okazja do pokazania naszej firmy jako innowacyjnego, nowoczesnego i przyjaznego miejsca pracy – wyjaśnia Radosław Majda, HR Director w Hamilton Sundstrand, Poland.

 

Terminarz zawodów:
27.02 - wysłanie skrzyni z modelami do Los Angeles
8.03 - JetStream wylatuje do Los Angeles
16-18.03 - marca 2012 zawody w Los Angeles, w stanie California (USA)
24.03 - JetStream wraca do Polski