phoca thumb s pg-logo Elektroniczna dmuchawka służąca terapii mowy oraz I-waga dedykowana osobom borykającym się z problemami krążeniowymi, zostały nagrodzone Złotymi Medalami na największych w Polsce targach z branży medycznej – Salmed 2012. Oba innowacyjne rozwiązania powstały w Katedrze Inżynierii Biomedycznej WETI.

 - Elektroniczna dmuchawka to innowacyjny system złożony z dedykowanego urządzenia do pomiaru prędkości przepływu strumienia powietrza i/lub mikrofonu, zaprogramowanego urządzenia komputerowego, serwisu internetowego, który umożliwia gromadzenie danych, dystrybucję gier terapeutycznych oraz analizę danych przez terapeutę  np. rodzica czy opiekuna – mówi dr inż. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej.

I-waga wygląda jak zwyczajna waga łazienkowa. Jednak jest ona specjalistycznym urządzeniem wspomagającym proces nadzorowania osób z problemami krążeniowymi. Waga ta jest rozbudowana o układy mierzące masę ciała i jego kompozycję tzn. ilość tkanki tłuszczowej, ilość wody, etc. I-waga mierzy także elektryczną czynność serca (elektrokardiografia – EKG) oraz poziom saturacji krwi tlenem – SaO2.

Dodatkowo I-waga wyposażona jest w łącze bezprzewodowe, za pomocą którego dane przesyłane są np. do komputera, laptopa, tabletu. Umożliwia to gromadzenie danych oraz ich późniejsze analizy. Przekroczenie dopuszczalnych wartości może być sygnalizowane alertem przesyłanym także do odpowiednich osób, opiekunów, lekarzy w postaci e-maili lub smsów.

Nagrodzone na targach Salmed wynalazki powstały w ramach projektu DOMESTIC – Domowy asystent osób starszych i chorych, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego  Salmed 2012 to najważniejsze wydarzenie branży medycznej w Polsce, które prezentuje ofertę wiodących producentów i dostawców aparatury oraz instrumentów medycznych, wyposażenia placówek medycznych, sprzętu laboratoryjnego, rehabilitacyjnego, fizjoterapeutycznego, sprzętu używanego w medycynie ratunkowej.

W tegorocznej edycji targów wzięło udział 300 firm z wielu krajów prezentując ponad 120 nowych produktów. Demonstrowane stoiska odwiedziło około 6 000 profesjonalistów. Targi dostarczyły wyczerpującej wiedzy rynku medycznym, jego potencjale oraz najnowszych światowych trendach w diagnostyce i lecznictwie. Odbyły się na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 14-16 marca 2012.