fn pwsz pilaPaństwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile już po raz szósty organizuje Festiwal Nauki. Hasłem tegorocznego Festiwalu, który odbędzie się w dniach 22-27 kwietnia br., jest propaganda sukcesu – sukces propagandy.


Jak co roku, na uczestników Festiwalu czeka szereg atrakcyjnych przedsięwzięć, ukazujących, tym razem, wybrane problemy historyczne i społeczno-kulturowe okresu PRL.

Czas festiwalowych przedsięwzięć rozpocznie się 22 kwietnia paradą automobili z epoki PRL. Dostarczenie aut z epoki „demoludów” zapowiedzieli członkowie Automobilklubu Wielkopolskiego, ale do udziału w kolumnie przejeżdżającej przez miasto zaproszeni zostali także mieszkańcy Piły, posiadający najstarsze modele warszaw, polonezów, syren, „maluchów” i innych, dziś już kultowych, samochodów.

Specjalnie na ten dzień wynajęto również autobus popularnie zwany ogórkiem, którym będzie można odbyć wycieczkę z przewodnikiem, opowiadającym o Pile i jej powojennej historii. W tej roli zgodził się wystąpić Roman Chwaliszewski, charyzmatyczny konserwator zabytków w Pile.

Tegoroczny Festiwal Nauki nie ma być jednak wyrazem tęsknoty za czasami PRL-u, tylko krytyczną analizą wybranych zagadnień tego okresu. Dlatego też festiwalowym Gościem będzie między innymi Michał Ogórek – dziennikarz, satyryk, felietonista i autor przeglądu kronik filmowych z okresu PRL-u, prezentowanego przez Telewizję Kino Polska.

Specjalnym Gościem Festiwalu, który zostanie poproszony m.in. o komentarz do języka debaty publicznej nie tylko czasów minionych, będzie Profesor Jan Miodek!

W okresie VI Festiwalu Nauki zostaną również otwarte wystawy fotograficzne: „Cztery Pory Gierka”, wypożyczona z Domu Spotkań Z Historią z Warszawy oraz wystawa „To Był Świat w Zupełnie Starym Stylu” – fotografie z albumów rodzinnych Pilan. Nie zabraknie również przeglądu najbardziej kultowych komedii Stanisława Barei z „Misiem” na czele!

Prócz wymienionych przedsięwzięć, otwartych dla szerokiej publiczności miasta i północnej Wielkopolski, tradycyjnie zorganizowano szereg wykładów m.in.: Niezwykłe kultury narodów Azji, pokazów i prezentacji popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży wśród nich: Mały Inżynier – pokazy fizyczne i chemiczne oraz robotyka; fizyka jądrowa; cyfrowe zabawy z fotografią czy choreoterapia. W programie nie zabraknie też atrakcji dla braci studenckiej żądnej adrenaliny – dla niej przeznaczona jest sportowa część Wiosenna Mila oraz symulacja akcji ratunkowej podczas wypadku drogowego z udziałem karetki pogotowia, straży pożarnej i studentów ratownictwa medycznego.

Szczegóły festiwalowego programu znaleźć można na www.festiwal.pwsz.pila.pl