student-samochod1Maciej Klein, student Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG został najwybitniejszym studentem województwa pomorskiego w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Czerwonej Róży. W nagrodę otrzymał samochód osobowy - Skoda Fabia. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w niedzielę, 20 maja w Dworze Artusa.


Statuetka Czerwonej Róży trafia do rąk wybitnych i najbardziej wyróżniających się studentów. By wygrać, trzeba być zdolnym, pracowitym i mieć coś jeszcze. W konkursie liczy się bowiem nie tylko wysoka średnia ocen, lecz także osiągnięcia pozanaukowe, aktywność społeczna, sportowa, artystyczna.


Maciej został wybrany najlepszym z najlepszych, czyli spośród dziewięciu studentów z całego Pomorza zgłoszonych do konkursu przez swoich rektorów. Średnia ocen Maćka na studiach wynosi 5,17.
Młody fizyk jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Rektora Politechniki Gdańskiej. Aktywnie działa, nie tylko w kole naukowym. Wszędzie go pełno, bo to człowiek z pasją, ale i zdrowym poczuciem humoru.


Już rozpoczął współpracę naukową z Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Włączył się w projekt Public Energy Alternative.


Zdążył wziąć udział w 11 konferencjach naukowych, w tym dwóch międzynarodowych i dziewięciu ogólnopolskich. Przygotował dziewięć referatów i trzy postery zaprezentowane podczas konferencji, dwa artykuły naukowe zgłoszone do recenzji - w tym z listy filadelfijskiej.


Otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu na zadania z zakresu edukacji ekologicznej dla województwa pomorskiego: projekt VI i VII Gdańskie Spotkania z Energią Odnawialną, gdzie zaprasza wystawców oraz specjalistów z branży do prowadzenie wykładów. Jest laureatem quizu "Co wiesz o OZE", które odbyły się podczas międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu.

Najlepszy student Pomorza będzie teraz reprezentował region w ogólnopolskim konkursie studenckim Primus Inter Pares.