logo dyplomyaspJuż po raz czwarty w Gdańsku zobaczyć będzie można najlepsze prace dyplomowe absolwentów polskich Akademii Sztuk Pięknych. Wystawę oglądać będzie można od piątku (20.07) w zabytkowej przestrzeni parteru Wielkiej Zbrojowni, gmachu głównym ASP w Gdańsku, Domu Angielskim, oraz w siedzibie Galerii Miejskiej przy ulicy Powroźniczej.


"Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2012" to wystawa organizowana przez gdańską ASP dla absolwentów rzeźby, malarstwa i grafiki z całego kraju. Wyróżnione w tym roku 27 prac zostało zgłoszonych przez rektorów ASP z Gdańska, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Szczecina, Łodzi i Warszawy. Młodzi artyści przygotowali najróżniejsze realizacje z malarstwa, grafiki i rzeźby m.in. instalacje, wideo i wideoinstalacje.


Absolwenci oprócz zaprezentowania swojego talentu mają także szansę na wygranie atrakcyjnych nagród: Nagroda główna wystawy ufundowana przez rektorów ASP w wysokości 17,5 tys. zł., nagrody przyznana przez minister kultury i dziedzictwa narodowego o wartości 15 tys. zł, a także przyznana przez marszałka pomorskiego i prezydenta Gdańska – w wysokości 8 tys. zł. W jury przyznającym nagrody zasiadają rektorzy polskich uczelni artystycznych, dyrektor departamentu szkolnictwa artystycznego i edukacji kulturalnej w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego Wiktor Jędrzejec oraz przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Nagrody zostaną przyznane 20 lipca podczas uroczystej gali otwarcia w gmachu głównym Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.


Wystawę będzie można oglądać do 15 sierpnia.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl