Cykl spotkań dla Polonii w dniach 12-16 września - Targi Polskich Uczelni w Irlandii zgromadziły zainteresowanych podjęciem studiów na polskich uczelniach zarówno w Irlandii, jak i w Polsce. Polaków do dalszego kształcenia zachęcali przedstawiciele 8 polskich szkół wyższych.W obu miastach – Cork i Dublinie – podczas łącznie 8 spotkań uczelnie prezentowały swoją bogatą ofertę zarówno dla polsko- jak i angielskojęzycznych osób. Uczelnie zapraszały na studia techniczne (np. Politechnika Krakowska), ekonomiczne (np. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), humanistyczne (np. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), artystyczne (np. VIAMODA Industrial) i biznesowe (np. Społeczna Akademia Nauk).

Spotkania i stoiska z ekspozycjami uczelni znalazły się w największej bibliotece w Irlandii – w dublińskim Blanchardstown, na targach edukacyjnych w Ballymun, gdzie polskie stoisko odwiedziła Viceminister Zdrowia Roisin Shortall, w Cork, szkole sobotniej SEN, Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym oraz cieszące się największym zainteresowaniem stoiska przy kościele OO. Dominikanów w Dublinie.

Głównym celem targów było zachęcenie irlandzkich środowisk polonijnych a w szczególności mieszkańców Cork i Dublina do podjęcia studiów na polskich uczelniach w Irlandii i w Polsce, szczególnie w kontekście panującego niżu demograficznego. „Mam nadzieję, że konkurencyjne ceny na polskich uczelniach przekonają rodaków do studiowania w swoim kraju” podkreślił Łukasz Salwarowski ze Stowarzyszenia Manko. „Sądzę, że udało się zainteresować dalszą nauką osoby, które do tej pory o tym nie myślały i dać poczucie, że Polacy w Irlandii mogą z powodzeniem studiować na polskich uczelniach” - podsumował targi współorganizator i przedstawiciel działającej w Irlandii Polskiej Akademii Otwartej, Artur Banaszkiewicz.

W trakcie wydarzeń prowadzona była także Kampania Informacyjna Dzieci - inicjatywa zachęcająca rodziców do posyłania dzieci do polskich szkół sobotnich i przedstawiająca zalety osiąganej tylko dzięki temu pełnej dwujęzyczności.

Opinie uczestników Targów:

„Nie wiedziałem, że polskie uczelnie mają takie ciekawe kierunki. I do tego niektóre bezpłatne!” - mówił o studiach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie Adam (29 lat) z Cork.

„Możliwość podjęcia studiów w trybie indywidualnym to naprawdę dobra propozycja dla osób mieszkających poza granicami kraju” - Michał (27 lat) z Wexford.

„Zawsze interesowałam się modą i nie wiedziałam, że mogę uczyć się jednocześnie projektowania, technologii i biznesu w Polsce” - Marta o ofercie VIAMODA Industrial.

„Do tej pory nie myślałam o dalszej nauce, bo wychowuję 2-letnią córeczkę. Teraz wiem o ofercie Polskiej Akademii Otwartej, która większość zajęć prowadzi przez Internet. Pozwoli mi to na pogodzenie obowiązków domowych i studiowanie” - Natalia (32 lata) z Dublina.

Ponadto, materiały promocyjne uczelni zostały lub niebawem zostaną eksponowane w 4 bibliotekach miejskich (ILAC, Finglas, Blanchardstown, Bibrary), konsulacie, niektórych polskich szkołach sobotnich, siedzibie stowarzyszenia Together-Razem w Cork, Polish Association Northern Ireland w Belfaście, POSK, centrum informacji w Ballymun.

Targi Uczelni Polskich w Irlandii przy wsparciu Ambasady oraz pod patronatem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałka woj. małopolskiego zorganizowały: działający w Irlandii ośrodek Społecznej Akademii Nauk, VIAMODA Industrial Szkoła Wyższa, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Stowarzyszenie MANKO, INTI Project Management in Education i Eurostudent.

Uczestnikami natomiast byli ponadto: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, ATJ Lingwista, Małopolska Wyższa Szkoła im. Józefa Dietla w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.