rankings picAgencja informacyjna „Press-Service Monitoring Mediów” przedstawiła wyniki analizy medialności polskich uczelni wyższych, zarówno klasycznych, przyrodniczych jak i ekonomicznych czy technicznych. Wynika z nich, że politechniki cieszą się kilkukrotnie wyższym zainteresowaniem od szkół ekonomicznych czy przyrodniczych.

W czasach nadchodzącego niżu demograficznego dbałość o wizerunek szkół wyższych stała się wartością priorytetową. Popularność danej uczelni wśród studentów wpływa na jej rozwój, dlatego tak ważne jest wyrobienie sobie „marki”, głównie dzięki powoływaniu się na sukcesy studentów danej uczelni na przykład w międzynarodowych konkursach.

Najczęściej występującą w mediach nazwą uczelni technicznej jest Politechnika Warszawska, na której temat pojawiło się 34 tys. publikacji. Zaraz za nią ulokowała się krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza z wynikiem 19 tys. tekstów, a podium zamknęła Politechnika Wrocławska (14 tys.).

Należy jednak zaznaczyć, że zdecydowana przewaga Politechniki Warszawskiej powiązana jest z jej zaangażowaniem w sport. Udział koszykarskiego zespołu AZS Politechnika Warszawska w Tauron Basket przyczynił się do zwiększenia wykorzystywania jej nazwy przy okazji doniesień sportowych. Podobne rezultaty przyniosło rywalizowanie zespołu siatkarskiego, o tej samej nazwie, w PlusLidze. Jest to świadectwo, że inwestycja w sport może przynieść realne medialne korzyści.

Akademia Górniczo-Hutnicza w aktualnym rankingu zwiększyła swój wynik publikacji o 52 proc. w porównaniu z marcowym zestawieniem. Wynik ten jest imponujący i świadczy o umiejętnym wykorzystywaniu „mody” na rozwijanie umiejętności technicznych, jaka istnieje wśród kandydatów na studia. Również duża część publikacji generowana jest za sprawą cytowanym przez media pracownikom naukowym uczelni.

Natomiast Politechnika Wrocławska odnotowała wzrost na poziomie 26 proc. niż przy okazji rankingu z marca. Dalsze pozycje należą do grupy pościgowej o podobnym wskaźniku medialności – Politechniki Śląskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej i Politechniki Poznańskiej. Kolejność ta nie zmieniła się w ciągu ostatniego półrocza. Awans zanotowała z kolei Politechnika Krakowska, która uplasowała się na 8. lokacie.

Najbardziej medialną uczelnią wyższa w Polsce jest Uniwersytet Warszawski. W kategorii uczelni ekonomicznych zwyciężyła Szkoła Główna Handlowa, a wśród przyrodniczych - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

W zestawieniu podliczono liczbę publikacji medialnych na temat polskich uczelni pojawiających się między 1 października 2011 a 30 września 2012. Badanie przeprowadzono na podstawie monitoringu prasy, Internetu, radia i telewizji.