gwshW sobotę, 24 listopada br., miała miejsce Gala Inauguracyjna w Dworze Artusa. Najważniejszymi jej punktami były: uroczysta prezentacja pierwszej w dziejach miasta „Encyklopedii Gdańska” oraz powołanie przez Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, Ławy Encyklopedystów Gdańskich.

Skład szacownego gremium weszło blisko 220 autorów artykułów, z których stworzona jest publikacja. Reprezentacja z GWSH, z Rektorem Profesorem Zbigniewem Machalińskim na czele, stanowi ważny element zbiorowości.

Prace nad przygotowaniem Encyklopedii trwały pięć lat. Nad poszczególnymi hasłami pracowało około 220 autorów – znawców w poszczególnych dziedzinach. Redaktorem naukowym wydawnictwa jest prof. Błażej Śliwiński – historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, a redaktorem prowadzącym – gdański wydawca Jarosław Mykowski. Autorem oprawy graficznej i doboru ilustracji jest prof. Janusz Górski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, zaś wydawcą tomu – Fundacja Gdańska. Jego publikację wsparli sponsorzy – lokalne firmy.

Encyklopedia będzie miała także wersję internetową, która zostanie udostępniona w styczniu 2013 roku. Już na starcie będzie bogatsza od książki. Zamieszczonych zostanie w niej prawie dwa razy więcej zdjęć i innych materiałów ikonograficznych niż w wersji papierowej. Internetowa Encyklopedia ma być na bieżąco aktualizowana i uzupełniania o kolejne hasła przez członków Ławy Encyklopedystów Gdańskich.