pila 2013„Wywoływanie duchów”, jako umowna kategoria poznawcza – taki temat przewodni VII Festiwalu Nauki w Pile wybrali jego organizatorzy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.


Podczas Festiwalu wiele uwagi zostanie poświęconej m.in. zjawiskom iluzji i złudzeniom optycznym. Przystępując do debaty na temat wybranych aspektów stalinowskich zbrodni uczestnicy i prelegenci odniosą się natomiast do rozmaitych duchów lub wręcz demonów historii.

W terminie 15-19 kwietnia 2013 r. odbędą się także interesujące wykłady otwarte z obszaru antropologii kultury. Tej tematyce poświęcony będzie m.in. wykład dr Zuzanny Grębeckiej pt. „Nowe Szaty Cesarza - czyli magia ludowa dziś”, podczas którego omówione zostaną podstawy słowiańskiej magii ludowej i jej współczesne wcielenia w krajach postsowieckich - od działalności znachorów i szeptuch, poprzez przesądy - istniejące po dzień dzisiejszy - po jej ślady w reklamie.

Kolejnym interesującym Gościem Festiwalu będzie Michał Kruszona - podróżnik, historyk kultury, pisarz, dziennikarz, dyrektor Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, propagator i wielbiciel magicznej kultury rumuńskiej.

„Książka Kruszony (‘Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła’) to jedna z najbardziej uroczych i tajemniczych wypraw, w jakie się wybrałem. Nie mam już teraz wątpliwości, że kresy Europy leżą w Rumunii. Tutaj magia, mistycyzm i cywilizacja bizantyńsko-łacińska stworzyła unikalny kulturowy tygiel. Z niego wyrasta drzewo dobra i zła naszej europejskiej kultury. Kruszona spotyka współczesne reinkarnacje demona Drakuli i ludzi niezwykle otwartych i przyjaznych. Pełnych naturalnej, pierwotnej godności” - zachęca do lektury i spotkania z autorem Tadeusz Zysk, właściciel wydawnictwa Zysk i S-ka.

Organizacji festiwali w Pile od początku przyświeca chęć dowiedzenia, że nauka jest wszędzie. Stąd w programie znaleźć można wykłady popularnonaukowe, rozmaite pokazy fizyczne i chemiczne oraz atrakcyjne wystawy.

Warto podkreślić, że ubiegłoroczny Festiwal Nauki zrealizowany przez PWSZ w Pile zwyciężył w ogólnopolskim prestiżowym konkursie proMYK, przeprowadzonym przez Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich P.R.O.M. w kategorii Promocja Uczelni w roku 2012, przyczyniając się do budowania wizerunku Piły i lokalnego środowiska, jako kreatywnego i otwartego na poznawcze potrzeby mieszkańców.

W trakcie tegorocznego Festiwalu Nauki prowadzony będzie konkurs fotograficzny, w którym nagrodę główną funduje Prezydent Miasta Piły.

Festiwal Nauki w Pile odbywa się pod patronatem medialnym portali Studia.net, Edukacja.net i Uczelnie.net. Zapraszamy do udziału i odwiedzenia strony festiwalowej na www.pwsz.pila.pl.