aon logo17 maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczniowie klas mundurowych z całej Polski podczas apelu „Edukacja obronna” zorganizowanego przez Akademię Obrony Narodowej i Wojskową Akademię Techniczną poprosili obecnych na uroczystości ministrów obrony i edukacji narodowej o wsparcie działań edukacyjno-obronnych, które zmierzać będą do kształtowania postaw obronnych Polaków.


- Dziękujemy za zaproszenie, za pomoc, za okazane serce, za to, że zostały dostrzeżone nasze szkolno-wojskowe mundury i determinacja, z jaką zdobywamy kolejne umiejętności. Marzymy o tym, aby nasz trud i trud nauczycieli i uczniów z ponad 200 szkół w Polsce nie poszedł na marne – powiedział w imieniu wszystkich uczniów Józef Jordan, uczeń CXXVLO im. Waldemara Milewicza w Zespole Szkół nr 7 w Warszawie.

Działania uczniów wydatnie wsparli nauczyciele: - W Polsce jest ponad 200 szkół z klasami mundurowymi, a w nich ponad 20 tysięcy młodych ludzi, którzy za własne pieniądze kupują mundur, uczą się i podnoszą swoje umiejętności obronne. To młodzież, która działa z wielką pasją, poświęca wolny czas, oddaje wiele serca – jak mówi Marta Cegielska, nauczycielka Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Książu Wielkim, która zwraca uwagę na fakt, iż w Polsce edukację obronną traktuje się marginalnie, przeznaczając na nią minimalne wydatki i liczbę godzin. - Brakuje pieniędzy, aby ta edukacja była ciekawa, aby sprostała potrzebom i współczesnym wyzwaniom.– podkreśliła przedstawicielka grona pedagogicznego. Jednocześnie także ona podziękowała obu ministrom za udzielane wsparcie uczniowskich pasji.

biwakaon2

- Przeżywamy wspaniałe chwile. Nie zdarzyło się jeszcze, aby na tym placu stanęło dwa tysiące uczniów w mundurach, a wraz z nimi społeczność akademicka, by wspólnie pokłonić się tym, którzy walczyli i walczą o obronność oraz bezpieczeństwo Polski, Europy i świata – powiedział rektor-komendant Akademii Obronny Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek witając w swoim imieniu i rektora-komendanta WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Zygmunta Mierczyka, przybyłych gości.

Szefowie obu resortów również nie kryli swojego podziwu dla uczniów. - Serce rośnie, kiedy widzi się tylu uczniów na placu tak ważnym dla każdego Polaka – powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, który następnie zachęcił młodzież, aby kontynuowała obraną przez siebie drogę. - W klasach wojskowych można się uczyć na najlepszych wzorcach patriotyzmu, postaw obywatelskich, zdrowego stylu życia - podkreśliła minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Szefowie obu resortów podziękowali uczniom, nauczycielom i organizatorom ze środowiska wyższego szkolnictwa wojskowego za zapał i zaangażowanie się w poprawę jakości edukacji obronnej w Polsce. 

biwakaon1
Uroczystości towarzyszyło wręczenie kwiatów przedstawicielom organizacji kombatanckich i weteranów, skupiających m.in. powstańców warszawskich, inwalidów wojennych, kawalerów orderu Virtuti Militari, poszkodowanych na misjach poza granicami kraju oraz złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W ten sposób zgromadzeni uczniowi wyrazili swój szacunek dla ofiar wojen, żołnierzy wszystkich frontów II wojny światowej i bohaterów walk o niepodległą i wolną Polskę.

biwakaon3
W gronie osób zaproszonych na uroczystość znaleźli się m.in. dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Anatol Wojtan, dyrektorzy departamentów obu resortów, przedstawiciele duchowieństwa, władze wojskowych szkół wyższych. Plac marszałka Piłsudskiego należał jednak przede wszystkim wespół do kombatantów II wojny światowej oraz niepodległościowego podziemia.

Uroczystość zakończyła defilada złożona z Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pododdziałów klas mundurowych.