logowsowlWyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu zorganizowała w okolicach Szklarskiej Poręby międzynarodowe, letnie szkolenie wysokogórskie. W jego trakcie uczestnicy zmagali się z wysokością oraz przyswajali techniki przetrwania w ekstremalnych warunkach. Zapraszamy na relację z tego niecodziennego wydarzenia.


We wspólnym treningu uczestniczyli podchorążowie z Polski, Niemiec, Ukrainy i Czech. Większość obcokrajowców po raz pierwszy zetknęła się z technikami linowymi i wysokościowymi. W związku z tym kurs został poprzedzony nauką podstawowych technik z zakresu wspinaczki i ratownictwa wysokościowego oraz survivalu. - Zajęcia odbywały się w Karkonoszach, w okolicach Szklarskiej Poręby, i trwały kilkanaście godzin dziennie. Podchorążowie podzieleni byli na kilkuosobowe grupy szkoleniowe. Instruktorami byli polscy podchorążowie z pierwszego roku studiów drugiego stopnia, a nauka odbywała się w języku angielskim - mówi mjr dr Andrzej Demkowicz z Zakładu Rozpoznania i Dowodzenia WSOWL.
wsowl3
Szkolenie w okolicach Szklarskiej Poręby zostało wzbogacone o część merytoryczną, w której trakcie licznie zgromadzeni podchorążowie mieli okazją poznać techniki linowe i sposoby przetrwania w warunkach skrajnie niesprzyjających. Zdobyli również wiedzę jak wykorzystywać podstawowymi sprzęt alpinistyczny. - Najbardziej wymagające dla żołnierzy są zjazdy przez punkty pośrednie. Działają na dużej wysokości, są w stresie, a mimo to muszą się skupić, by wyuczone wcześniej czynności, wykonywali w odpowiedniej kolejności. Chodzi tu np. o kolejność przepinania węzłów blokujących przyrządy zjazdowe – informuje plut. pchor. Piotr Wojnarowski, student wrocławskie szkoły oficerskiej.

wsowl1
W szkoleniu wzięli udział podchorążowie z czterech państw. Wydawać by się mogło, iż to bariera językowa stanowić będzie największą przeszkodę. Znacznie większym problemem okazała się pogoda, która usilnie próbowała przeszkodzić młodym żołnierzom w ich nauce. Trzeba przyznać, iż poradzili sobie z tym znakomicie i rzetelnie zrealizowali program szkolenia. - Szkolenie dało możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy studentami czterech narodowości. Zależało nam, by zintegrować podchorążych z różnych uczelni i krajów – dodaje mjr Demkowicz.

wsowl2