MNiSW: baza informacji o polskich uczelniach już we wrześniuMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje uruchomić już we wrześniu portal informacyjny zawierający wszelkie, niezbędne informacje na temat szkół wyższych działających na terenie Polski - zapowiedziała szefowa resortu prof. Lena Kolarska-Bobińska. Portal ma pomóc studentom w wyborze uczelni i kierunku studiów.

"Pomagając studentom chcemy we wrześniu wyjść z ogromnym portalem informacyjnym o wszystkich szkołach wyższych w Polsce" - powiedziała Kolarska-Bobińska w poniedziałek wieczorem w TVP Info.

Nowy portal - jak mówiła minister - będzie zawierał dane o uczelniach, m.in. o liczbie studiujących, a także informacje dotyczące kierunków studiów w danej placówce. Będzie też można znaleźć wiadomości o liczbie studentów wyjeżdżających za granicę np. w ramach Erasmusa oraz o liczbie nauczycieli, którzy doszkalają się poza granicami Polski np. podejmując praktyki.

Szefowa resortu poinformowała także, że w Polsce aktualnie funkcjonuje ponad 300 uczelni prywatnych oraz ok. 130 uczelni państwowych. "W sumie mamy ok. 450 wyższych szkół w Polsce, a w niektórych naprawdę małych miejscowościach jest po trzy, cztery szkoły wyższe. I to absolutnie jest za dużo" - oceniła Kolarska-Bobińska. W procesie likwidacji znajduje się aktualnie 28 placówek niepublicznych. Wśród przyczyn upadku tych szkół - jak podała - są niż demograficzny i słaba jakość nauczania.

Portal MNiSW będzie zawierał również szczegółowe informacje na temat zamykanych oraz czasowo zawieszanych kierunków studiów. Kandydaci nie będą zatem narażeni na podjęcie studiów na uczelni, która utraciła stosowne uprawnienia.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce