imaginecup 2014W sierpniu w Seatlle rozegrały się światowe finały największego konkursu technologicznego dla studentów organizowanego przez Microsoft – Imagine Cup 2014. O najwyższe w historii konkursu nagrody o łącznej wartości 1 miliona dolarów walczyła również polska drużyna Power of Vision, zaprezentowała jury swoje rozwiązanie "Face Controller" – projekt stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Sylwia Perykasza, Norbert Pisz, Piotr Wrotny, Daniel Pomianek i Tomasz Pleśniak – to grupa studentów Politechniki Rzeszowskiej tworzących zespół Power of Vision. Pod czujnym okiem mentora, dr inż. Tomasza Kapuścińskiego, stworzyli rozwiązanie "Face Controller", dedykowane osobom niepełnosprawnym. Urządzenie wykorzystuje Kinect for Windows – za pomocą aplikacji użytkownik może kontrolować system przy użyciu ruchów głowy i mimiki twarzy. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje mowę, dzięki czemu możliwe jest dyktowanie pojedynczych słów, wyrazów lub całych zdań.

Innowacyjne spojrzenie na wykorzystanie technologii w służbie osobom niepełnosprawnym pomogło zespołowi Power of Vision znaleźć się w ścisłym gronie 34 drużyn z 34 krajów, które walczyły w tegorocznych światowych finałach Imagine Cup 2014. W kategorii "World Citizenship" drużyna z Politechniki Rzeszowskiej zmierzyła się z 12 zespołami, m.in. z Australii, Chin czy Pakistanu.

Puchar Imagine Cup oraz prywatne spotkanie z Billem Gatesem przypadły w udziale australijskiemu zespołowi Eyenaemia, który zyskał uznanie VIP Jury podczas dodatkowej konkurencji rozgrywanej na żywo między zwycięzcami poszczególnych kategorii. Uczestników finałowego zmagania oceniali Satya Nadella, CEO firmy Microsoft, Hadi Partovi współzałożyciel Code.org oraz Erik Martin, dyrektor generalny Reddit.

"Konkurencja była bardzo silna. Projekt, który zajął pierwsze miejsce w kategorii World Citizenship, zrobił na nas bardzo duże wrażenie – był poparty solidną wiedzą technologiczną. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy tutaj przyjechać, ponieważ nawiązaliśmy dużo znajomości i w przyszłości mamy szansę na pracę tutaj, w Microsoft. Mieliśmy też okazję do wypróbowania naszego projektu i zaprezentowania go ludziom z całego świata. Być może znaleźliśmy nawet przyszłych inwestorów, dzięki którym uda nam się rozwijać projekt w przyszłości" – powiedział Norbert Pisz, członek drużyny Power of Vision.

W ciągu ostatnich 12 lat w konkursie Imagine Cup wzięło udział ponad 1,7 miliona studentów ze 190 krajów. W tym roku do konkursu przystąpiło 33 000 uczestników, a polska drużyna narodowa znalazła się w gronie 34 najlepszych zespołów na świecie. Podczas tegorocznej edycji 125 osób walczyło nagrody o łącznej wartości 1 miliona dolarów.