ool logoJakub Jędrzejczak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie wygrał ósmą edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. 15 kwietnia w Wyższej Szkole Logistyki podczas uroczystej gali świętował swój sukces wraz z pozostałymi finalistami, nauczycielami, dyrektorami szkół oraz szerokim gronem kilkudziesięciu przedstawicieli przedsiębiorstw logistycznych.

Najlepsi logistycy

Zwycięzca, w drodze na najwyższy stopień podium pokonał ponad 7 tys. uczniów z całej Polski. W swoim olimpijskim debiucie, po trzech etapach zmagań zdobył największą liczbę punktów, dlatego już dziś, jako uczeń trzeciej klasy ma pewne miejsce na studiach I i II stopnia w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu.

ool2016jedrzejczak

Atrakcyjne nagrody i dobry początek kariery w logistyce zapewnili sobie także – drugi na podium Adrian Zych z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce oraz trzecia – Izabela Zep ze zwycięskiego leszczyńskiego "Ekonomika". Sukcesy uczniów z tej wielkopolskiej szkoły – pięciu finalistów, w tym dwoje na podium - zadecydowały o tym, że zaszczytny tytuł i nagrody dla Najlepszej Szkoły VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej trafiły właśnie do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie.

W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej organizowanej przez WSL w Poznaniu uczestniczymy od siedmiu lat. Podobnie jak w całej Polsce, młodzież chętnie zgłasza się do udziału w olimpiadzie – mówi Lidia Grzechowiak, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSE w Lesznie, która co roku zajmuje się przygotowywaniem olimpijczyków. Cieszę się, gdy spotykam uczniów nie tylko zdolnych, ale też ambitnych i pracowitych, dla których wiedza jest cenną wartością. Praca z nimi daje najwięcej satysfakcji. Znalezienie się naszych uczniów w grupie finalistów, niezależnie od zajętego miejsca uważam za wielki sukces, piękną nagrodę za wspólny wysiłek. Pozwala nam to naładować akumulatory dobrą energią na następny rok pracy.

Studia i staże w nagrodę

Młodzi logistycy potrafią już przenikliwie, analitycznie myśleć, rozwiązywać złożone problemowe zadania i podejmować ważne ekonomiczne decyzje – przynajmniej w teorii. O ich praktyczne wykształcenie z pewnością zadbają obecni na gali przedstawiciele przedsiębiorstw logistycznych, którzy wśród tegorocznych finalistów szukają kandydatów na praktykantów, stażystów i pracowników. W uroczystej gali VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej uczestniczyło ponad czterdziestu przedstawicieli świata biznesu.

ool2016finalisci

W zależności od zdobytego miejsca, olimpijczycy będą w pełni lub częściowo zwolnieni z czesnego na studiach w Wyższej Szkole Logistyki, a każdy z uczestników finału jest zwolniony z części pisemnej egzaminu zawodowego. Finaliści otrzymali także atrakcyjne nagrody rzeczowe od Sponsorów i Fundatorów. Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY przekazało zestaw SITA do nauki języków obcych oraz komputerowe kursy języka angielskiego. Pięciu najlepszych olimpijczyków otrzymało zaproszenia na płatne staże w firmie Kuehne + Nagel. Firma Emapa przekazała program Transport+, firma Syntea - voucher na szkolenie z zakresu transportu towarów niebezpiecznych. Przedstawiciel Aviation Consulting wręczył natomiast książki pt. „Działalność spedytora w organizowaniu towarowego transportu lotniczego” i zaprosił zwycięzcę na kurs pilotażu dronów.

VIII edycja olimpiady wiodła tradycyjnie przez trzy etapy. Pierwszy – szkolny, w którym wystartowało 7127 uczniów odbył się w październiku 2015 roku w 294 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 588 uczniów. Po okręgowych eliminacjach, w marcowym finale zmagało się 58 najlepszych.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Jej celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką logistyczną oraz promowanie utalentowanych uczniów wśród potencjalnych pracodawców. Olimpiada jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Honorowym Patronem olimpiady jest Minister Edukacji Narodowej. Patronem Merytorycznym jest Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.

Organizację olimpiady na ogólnopolską skalę umożliwia zaangażowanie Sponsorów i Fundatorów nagród. VIII edycję wspierają Sponsorzy Złoci: Dachser, DPD Polska, JAS-FBG, TimoCom Soft- und Hardware GmbH, Transics International, STILL Polska oraz Sponsorzy Srebrni: DHL i PKN Epal.

Patronat medialny nad olimpiadą objęły: "Eurologistics", "Nowoczesny Magazyn", "Logistyka a Jakość", "Transport i spedycja", "Warehouse Monitor", "Polska Gazeta Transportowa", "TSL - Biznes", "Transport Manager", portallogistyczny.com, Logistyka.net.pl, Pracujwlogistyce.pl, Forumtransportu.pl, Spedycje.pl, etransport.pl, Transportet.pl, clicktrans.pl, LOG24.pl, NM.pl, MłodziLogistycy.pl, Kierunki.net, Edukacja.net, Uczelnie.net, dlaStudenta.pl, dlaMaturzysty.pl.