logo mniswMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało zakończoną już rekrutację na rok akademicki 2016/2017. Wśród kandydatów na studia największym zainteresowaniem, podobnie jak w poprzednich latach, cieszyły się uczelnie techniczne. Maturzyści wybierali przede wszystkim kierunki techniczne oraz ścisłe prowadzone na polskich politechnikach.


Studia na uczelniach państwowych i prywatnych rozpoczęło łącznie 436 316 osób. W tegorocznym rankingu pierwsze cztery miejsca zajęły uczelnie techniczne:

Najczęściej wybieranym kierunkiem podczas tegorocznej rekrutacji była informatyka.
Studia na tym kierunku na początku października rozpoczęło ponad 35 tysięcy osób. Te studia są najbardziej popularne wśród kandydatów nieprzerwanie już od kilku lat. Zainteresowanie nie powinno dziwić, zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu programowania utrzymuje się, a informatycy są jednymi z najlepiej opłacanych specjalistów na polskim rynku.

Na drugim miejscu znalazło się zarządzanie, które jest prowadzone na uczelniach technicznych, a także na uniwersytetach. Łącznie na zarządzanie dostało się prawie 22 tysiące osób. Dwa kolejne miejsca również dla nikogo nie powinny być zaskoczeniem. Trzecim, najchętniej wybieranym kierunkiem było prawo (na pierwszy rok studiów zostało przyjęte prawie 20 tysięcy osób). Zaraz za podium uplasowała się psychologia. W całej Polsce na pierwszym roku tych studiów jest 19 461 osób.

podium
Tags: rekrutacja