prof andrzej tretynRektor UMK, prof. Andrzej Tretyn zwyciężył w plebiscycie Gazety Wyborczej i został Torunianinem 2012 Roku.

Torunianina 2012 Roku wybrali czytelnicy Gazety w głosowaniu SMS-owym. W grupie kandydatów do tytułu znaleźli się wybitni przedstawiciele świata nauki, kultury, biznesu, sportu, służby zdrowia, sportu oraz turystyki, którzy zasłużyli się dla miasta. Zwycięzca, Rektor UMK Andrzej Tretyn, otrzyma statuetkę Katarzynki, którą odbierze podczas uroczystej gali. Drugie miejsce w tegorocznej odsłonie plebiscytu zajął toruński optometrysta i prezes fundacji Stare Miasto, Maciej Karczewski, trzecie natomiast Nowozelandczyk, Glenn Standish, nauczyciel angielskiego i autor bloga toruntips.com, który skutecznie rozreklamował Toruń przez Euro 2012. 

Prof. dr hab. Andrzej Tretyn urodził się 12 kwietnia 1955 r. w Mielęcinie na Kujawach. W 1978 r. ukończył studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu. Doktorat, którego promotorem był prof. Stefan Gumiński obronił w 1983 roku na Uniwersytecie Wrocławskim.Pracę w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika rozpoczął w 1981 r. w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska. W 1991 r. habilitował się na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK na podstawie rozprawy pt. „Badania nad rolą acetylocholiny w mechanizmie działania fitochromu”. W 1993 r. objął stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK, natomiast w 1996 r. uzyskał tytuł profesora nauk biologicznych. W 1999 r. objął stanowisko profesora zwyczajnego na UMK. W latach 1999-2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. W latach 2005-2012 był prorektorem UMK ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą. 1 września 2012 r. stanął na czele UMK. Jest kierownikiem Katedry Fizjologii Roślin i Biotechnologii na toruńskiej Uczelni.

Wielokrotnie przebywał na stypendiach zagranicznych, w tym w Agriculture University Wageningen (Holandia), York University (Wielka Brytania), Institute for Physical and Chemical Research w Tokio i Jokohamie. Był stypendystą Fundacji Humboldta I japońskiego GSPS. Współpracował z Instytutem Maxa Plancka w Kolonii i Uniwersytetem Gyeongsang w Korei. Jako naukowiec zajmuje się cytofizjologią, elektrofizjologią i fotomorfogenezą roślin. Ostatnio prowadzi również badania z zakresu biologii medycznej.

Warto przypomnieć, że w poprzednich odsłonach plebiscytu na Torunianina Roku zwyciężały również osoby związane z UMK: w 2008 r. ówczesny szef Klubu Studenckiego „Od Nowa”, Mirosław „Maurycy” Męczekalski
(dziś dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”) oraz w 2010 r. Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Zespołu Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickiego.