Pierwszym skojarzeniem z terminem “reaktor jądrowy” są zdjęcia Czarnobyla oraz sceny z filmów science-fiction. Mimo wpojonego lęku atomowego niewiele osób wie, że od ponad 40 lat funkcjonuje w Polsce jeden reaktor. Co ciekawe: znajduje się pod Warszawą, a jego głównym zadaniem jest produkowanie leków ratujących ludzkie życie!
Tegoroczne wobry samorządowe w Polsce nierzadko przypominały dziki zachód, gdzie w kwestii zwrócenia uwagi wyborców wszystkie chwyty były dozwolone. O przyczynie takich działań i ich konsekwencji mówi Tomasz Herudziński, doktor socjologii na SGGW. 
fVPd0EwX 400x400Na temat osiągnąć Arthura Ashkina, Gérarda Mourou i Donnie Strickland w dziedzinie technik laserowych, za które otrzymali wczoraj nagrodę Nobla, wypowiada się prof. dr hab. Roman Ciuryło, dyrektor Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej i pracownik Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.
Komentarz prof. dr hab. inż. Macieja Bagińskiego z Wydziału Chemicznego Politechnika Gdańskiej, odnośnie tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

fVPd0EwX 400x400Wczorajszego przedpołudnia rozpoczęło się światowe święto nauki, czyli coroczna ceremonia przyznawania nagród Nobla. Pierwsze wyróżnienia dotyczyły medycyny, której tegorocznymi laureatami zostali James P. Allison oraz Tasuku Honjo, za osiągnięcia w dziedzinie immunoonkologii. Na temat przełomowych badań ludzkiego systemu immunologicznego oraz odkrycia białka CTLA-4 wypowiedział się onkolog Uczelni Łazarskiego w Warszawie, prof. nadzw. dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński.