lipstick 2722847 640Zanim kosmetyki trafią na sklepowe półki przechodzą przed proces tworzenia, stabilizacji oraz wprowadzania na rynek. W jaki sposób powstają kosmetyki, z których na co dzień korzystamy? Co jest pierwsze: proces produkcji, a może pomysł na konkretny produkt? O tym, co dzieje się z kosmetykami i jak technolodzy pracują nad produktami do pielęgnacji opowiada Dominika Świątczak, technolog w firmie Delia Cosmetics i absolwentka chemii kosmetycznej prowadzonej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.
umk wfaiisJuż wkrótce dzięki nowej generacji laserowych tomografów optycznych OCT poprawi się możliwość diagnozowania takich chorób oka, jak jaskra czy zaćma. Rozwiązanie stworzyli naukowcy na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z hiszpańskim Uniwersytetem w Murcji.
smogSmog w Polsce budzi już od kilku miesięcy spore zamieszanie. Zanieczyszczenie powietrza w niektórych rejonach kraju jest coraz większa, a przez to większość z nas zaczęła się zastanawiać, co znajduje się w powietrzu, którym oddychamy. Czy na zjawisko smogu w Polsce mają wpływ spaliny samochodowe przedostające się do powietrza? O szkodliwości spalin samochodowych opowiada dr hab. inż. Ireneusz Kocemba z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej.
Bezrobocie technologiczne - czy maszyny zastąpią ludzi?Każdy słyszał o zjawisku bezrobocia, prawda? Nie każdy jednak wie, że jest to pojęcie niezwykle złożone, w ramach którego należy bezwzględnie wyróżnić, np. bezrobocie cykliczne i chroniczne oraz bezrobocie strukturalne i frykcyjne. Rewolucja przemysłowa przyczyniła się jednak do stworzenia kolejnego typu – bezrobocia technologicznego…
andromeda galaxy 755442 640Jakiś czas temat zespół badawczy pracujący w Centrum Astronomii UMK dokonał niesamowitego odkrycia! Podczas pracy z użyciem największego polskiego radioteleskopu, który znajduje się w Piwnicach koło Toruniu, zaobserwowano nieznane wcześniej zjawisko naprzemiennej emisji fal radiowych przez cząsteczki metanolu i pary wodnej wokół młodej gwiazdy. Co to oznacza dla nauki i jakie konsekwencje dla badania kosmosu ma to odkrycie? Szczegóły badań wyjaśnia dr Marcin Gawroński z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.