Uniwersytet Europejski Viadrina

adres:
  Große Scharrnstraße 59
 15-230 Frankfurt (Oder)
 Frankfurt (Oder)
 lubuskie

kontakt:
 tel. 4933555344306


Opis

Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą to jedyna uczelnia zagraniczna leżąca tuż za polską granicą - na styku Brandenburgii i Województwa Lubuskiego. Został reaktywowany w 1991 roku, jako spadkobierca pierwszego uniwersytetu w Brandenburgii, założonego w 1506 roku Alma Mater Viadrina. Studiowali tu m.in. bracia von Humboldt - znakomity przyrodnik, podróżnik i geograf - Alexander oraz filozof i językoznawca - Wilhelm, jeden z twórców reformacji - Thomas Münzer oraz pisarz, dramaturg, poeta i publicysta Heinrich von Kleist.
Obecnie Uniwersytet Europejski Viadrina jest centrum dydaktycznym i naukowym, na którym życie akademickie toczy się głównie wokół dialogu międzykulturowego. Zwłaszcza w obszarze współpracy polsko-niemieckiej. Rok akademicki na uczelni otwierają zwykle uroczyście mężowie stanu i politycy - tacy jak Prezydent Polski Bronisław Komorowski i Prezydent Niemiec Joachim Gauck.

 

Sprawdź czy studia na Uniwersytecie Viadrina są dla Ciebie:

 

1. Czy chcesz studiować za granicą, ale Twoja sytuacja finansowa to utrudnia?
Jesteśmy niemieckim uniwersytetem państwowym i nie pobieramy czesnego. Jedyna płatność jaką pobieramy to 215 EUR opłaty semestralnej. Ale w zamian otrzymujesz szereg udogodnień - np. bezpłatne przejazdy komunikacją miejską we Frankfurcie, Brandenburgii i Berlinie. Dodatkowo jako studentka lub student z Polski na pierwszym roku możesz dostać 3000 euro stypendium startowego. No a później czekają stypendia socjalne i naukowe. Żeby było taniej - możesz mieszkać i robić zakupy zaraz za Odrą - w Słubicach. Dojdziesz tam z uczelnianego campusu pieszo przez most w 20 minut.

 

2. Chcesz, aby studia były dla Ciebie międzykulturową przygodą?
Nasz dyplom uzyskało już kilkuset absolwentów z polskim paszportem, ale to tylko część ze studiujących tutaj obcokrajowców. Zagraniczna młodzież ze wszystkich stron świata stanowi ponad 33% wszystkich studiujących, reszta to Niemcy. Spora część kandydatów pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej, ale w sumie spotkasz tutaj koleżanki i kolegów z ponad 80 krajów świata. Będziesz spotykać się z nimi na zajęciach i uczestniczyć w życiu studenckim. Na dodatek do Twej dyspozycji są zajęcia z dziewięciu języków obcych prowadzone przez native-speakerów. Na dodatek możesz liczyć na to, że poznasz studia też w innych krajach. Jesteśmy ogólnoniemieckim liderem wymiany międzynarodowej - 52% wszystkich studiujących korzysta z wymiany studenckiej, a najczęściej wybierane kraje to Hiszpania, Francja i Turcja.

 

3. Szukasz ciekawego programu studiów dającego dobre perspektywy pracy?
Prowadzimy studia z obszaru ekonomii, prawa i kulturoznawstwa. Nasi studenci nie tylko zdobywają wiedzę oraz umiejętności na wykładach i ćwiczeniach, ale i angażują się w projekty naukowe i gospodarcze pomagające zdobyć kwalifikacje potrzebne do dalszej pracy. Dyplom naszej uczelni nie wymaga nostryfikowania w wielu krajach wysoko rozwiniętych i jest przepustką do budowania kariery naukowej, urzędniczej lub w zawodowej życiu gospodarczym.

 

Jeśli przynajmniej na jedno pytanie odpowiedź brzmi TAK - zajrzyj do zakładki OFERTA EDUKACYJNA i dowiedz się więcej o studiach na Viadrinie w uczelnianym serwisie dla kandydatów z Polski.

Oferta edukacyjna

Studia I stopnia (licencjackie)

 

Wydział Ekonomii

 • zarządzanie międzynarodowe (IBW)
 • prawo i ekonomia
 • International Business Administration (IBA) - w całości w języku angielskim

 

Wydział Prawa

 • prawo niemieckie
 • polsko-niemieckie wykształcenie prawnicze (German and Polish Law)

 

Wydział Kulturoznawstwa

 • germanistyka międzykulturowa
 • kulturoznawstwo - specjalizacje: lingwistyka, socjologia, historia kultury, literaturoznawstwo.

 

Studia II stopnia (magisterskie)

 

European Studies - międzywydziałowe studia interdyscyplinarne

 

Wydział Ekonomii

 • International Business Administration w całości w języku angielskim

 

Wydział Prawa:

 • German and Polish Law
 • europejskie prawo gospodarcze
 • prawo niemieckie dla prawników zagranicznych

 

Wydział Kulturoznawstwa:

 • europejska historia kultury
 • kultura i historia Europy Środkowej i Wschodniej
 • studia socjokulturowe
 • Intercultural Communication Studies (również w trybie: media - komunikacja - kultura)
 • studia literaturoznawcze: estetyka - literatura - filozofia

Zasady rekrutacji

Kandydaci z polską maturą nie muszą zdawać żadnych egzaminów. Wyniki z dowolnych przedmiotów są przeliczane według specjalnego algorytmu do systemu niemieckiego. Ważna natomiast jest znajomość języka niemieckiego. Jeśli zdajesz maturę w tym języku na dowolnym poziomie, możesz rekrutować się warunkowo. W przypadku przyjęcia na studia zdajesz we wrześniu specjalny egzamin matury w tym języku na dowolnym poziomie możesz brać udział w warunkowej rekrutacji. To znaczy po zakwalifikowaniu się na studia podchodzisz do u nas test z języka niemieckiego dla kandydatów studia czyli DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang). Przygotowują do niego specjalne kursy, które organizujemy dla przyszłych studentów.

 

Inna możliwość to okazanie certyfikatu potwierdzającego naukę języka niemieckiego, takiego jak:
Instytutu Goethego na poziomie C2
DSD II na poziomie C1 ze wszystkich części
egzaminu DaF (Deutsch als Fremdsprache) przy wynikach wszystkich części egzaminu na poziomie TDN 4.

 

Na studiach anglojęzycznych IBA potrzebny jest certyfikat TOEFL (Test of English as a Foreign Language) lub alternatywny dokument potwierdzającą znajomość języka angielskiego.

 

Więcej o sposobie rekrutacji czytaj TUTAJ