Analityka medyczna jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączy wiele dziedzin nauki związanych ze światem medycyny, farmacji czy też biotechnologii. Na tym kierunku zdobędziesz podstawową wiedzę z zakresu nauk medycznych, biologicznych, biochemicznych i społecznych oraz zaawansowaną - w zakresie medycyny laboratoryjnej. Studia przygotowują do profesjonalnej diagnostyki laboratoryjnej, zgodnie z wymogami dobrej praktyki laboratoryjnej oraz zasadami etyki zawodowej. Student jest przygotowany do podjęcia pracy jako analityk medyczny.
Czytaj więcej: Analityka medyczna
Audiofonologia jest nauką o charakterze anatomicznym, fizjologicznym, psychologicznym, akustycznym, fonetycznym i lingwistycznym. Głównym przedmiotem zainteresowania tej nauki jest narząd słuchu, głosu i mowy. W trakcie zajęć studenci nabywają niezbędną wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie diagnostyki narządu słuchu i równowagi oraz określonych uwarunkowań rozwoju procesu komunikatywnego i poznawczego. Studia przygotowują specjalistów, którzy po ukończeniu studiów będą posiadać rozległe umiejętności niezbędne do podejmowania działań na rzecz ochrony zdrowia.
Czytaj więcej: Audiofonologia
Jeżeli interesujesz się medycyną molekularną oraz współczesnymi metodami biologii eksperymentalnej, to biotechnologia medyczna jest właśnie dla Ciebie. Biotechnologia medyczna to kierunek studiów, którego treści łączą wiedzę z zakresu biotechnologii i możliwości zastosowania jej dla medycyny, a także punktów wspólnych łączących te dwie, coraz bliższe sobie dziedziny. O tym, że biotechnologia jest przyszłością leczenia nie trzeba chyba nikogo uświadamiać, dlatego jeśli chcesz wiedzieć, gdzie pracują absolwenci i jakie są ich obowiązki, czytaj dalej!
Czytaj więcej: Biotechnologia medyczna
Dietetyka to nauka o zasadach żywienia, biochemicznych podstawach żywienia, psychologii żywienia i technologiach gastronomicznych. Jako dietetyk, po ukończeniu studiów na tym kierunku, możesz opracowywać diety żywieniowe i metody leczenia zaburzeń żywieniowych, nadwagi i niedożywienia. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego oraz technologii przygotowywania potraw. Są przygotowywani do planowania racjonalnego żywienia różnych grup ludności. Uczą się oceny stanu odżywienia oraz sposobu żywienia w różnych stanach zdrowia i niedożywienia.
Czytaj więcej: Dietetyka
Elektroradiolog to pracownik medyczny, który zajmuje się obsługą specjalistycznej aparatury m.in. rentgenowskiej, ultrasonograficznej czy służącej do wykonywania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Osoba ta pracuje również bezpośrednio z pacjentem. Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń oraz pracowni szkolnych z przedmiotów ogólnych biologiczno-fizycznych, medycznych i technicznych. Dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów? Czy absolwenci pracują tylko w szpitalach? Jaki jest program studiów? Zapraszamy do dalszej lektury artykułu!
Czytaj więcej: Elektroradiologia
Studia na kierunku Farmacja mają na celu wykształcenie profesjonalnych farmaceutów. Farmacja to nauka o lekach. Zajmuje się zarówno lekami syntetycznymi, jak i pochodzenia naturalnego, ale także składnikami lekowymi kosmetyków oraz żywności. Studia na tym kierunku przybliżają informacje z zakresu farmakoterapii. Gwarantują potrzebną wiedzę w celu udzielania informacji i porad dotyczących działania leków, sporządzania, wytwarzania oraz oceny jakości substancji leczniczych i preparatów farmaceutycznych w skali aptecznej i przemysłowej.
Czytaj więcej: Farmacja
Fizjoterapia należy do grupy zawodów specjalistycznych o profilu paramedycznym. Ma za zadanie przywrócenie sprawności bądź usprawnianie osób, które utraciły zdrowie bądź urodziły się niepełnosprawne. Fizjoterapia w dziedzinie nauki i praktyki jest głównym działem rehabilitacji medycznej. Jeśli kandydujesz na ten kierunek studiów, przyda Ci się spora wiedza z biologii, fizyki i chemii. Na studiach i w pracy fizjoterapeuty ważna jest też dobra kondycja fizyczna. Jest to praca w nieustannym kontakcie z drugim człowiekiem.
Czytaj więcej: Fizjoterapia
Celem studiów jest przygotowanie absolwenta do pracy jako fizyka medycznego, czyli wyposażanie go w umiejętności rozumienia i ścisłego opisu zjawisk fizycznych oraz korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowej oraz technicznych systemów diagnostycznych. Program studiów obejmuje ogólne przygotowanie z przedmiotów ścisłych i technicznych, wybranych przedmiotów medycznych oraz przedmiotów specjalistycznych, np. medycyna nuklearna, grafika komputerowa (imaging), metody (systemy) komputerowe w medycynie, statystyka w medycynie. Aby dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej: Fizyka medyczna
Kierunek ten kształci średni personel stomatologiczny profilu zabiegowego, profilaktyczno-oświatowego oraz instruktorsko-administracyjnego. Pogram studiów obejmuje zajęcia takie jak: anatomia i fizjologia człowieka, anatomia, fizjologia i patologia narządu żucia, farmakologia,mikrobiologia, informatyka i techniki komputerowe w medycynie, propedeutyka stomatologii, zdrowie publiczne, promocja zdrowia, zajęcia praktyczne w gabinetach stomatologicznych. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w prywatnych, jak i publicznych gabinetach stomatologicznych.
Czytaj więcej: Higiena dentystyczna
Inżynieria biomedyczna to połączenie nauk technicznych, medycznych i biologicznych. Można ją zaliczyć do głównych czynników decydujących o postępie współczesnej medycyny. Z roku na rok ta interdyscyplinarna dziedzina nauki wnosi w świat medycyny coraz to nowsze i lepsze rozwiązania. Najlepiej na tym kierunku odnajdą się osoby fascynację się techniką oraz interesujące się funkcjonowaniem ludzkiego organizmu i chcące nieść pomoc ludziom cierpiącym i walczącym z wynikającymi ze stanu zdrowia ograniczeniami. Zapraszamy do dalszej lektury artykułu!
Czytaj więcej: Inżynieria biomedyczna
Studia lekarskie pozwalają zdobyć kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych, takich jak badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich w zakresie swojej specjalizacji. Jeśli wybierasz się na ten kierunek musisz przewidzieć na kształcenie trochę więcej czasu niż koledzy i koleżanki o innych upodobaniach. Studia na Kierunku lekarskim trwają sześć lat i nie kończą się obroną pracy magisterskiej. Dopiero odbycie obowiązkowego stażu otwiera możliwość uzyskania specjalizacji w konkretnej dziedzinie medycyny.
Czytaj więcej: Kierunek lekarski
Stomatologia to dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym trwają pięć lat. Kończą się egzaminami dyplomowymi z większości przedmiotów zawodowych. Każdy egzamin składa się z części praktycznej, pisemnej i ustnej. Absolwent otrzymuje ograniczone prawo wykonywania zawodu, następnie czeka go staż w przychodni stomatologicznej, po którego ukończeniu musi zdać kolejny egzamin.
Czytaj więcej: Kierunek lekarsko-dentystyczny
Kosmetologia to nauka, która zajmuje się określaniem, w jaki sposób i dlaczego składniki kosmetyków działają na nasz organizm oraz jak nadać im przyjemną dla użytkownika formę. Kosmetologia dotyczy m.in. pielęgnacji skóry włosów i paznokci. Jest wiedzą o tym, jak chronić skórę przed środowiskiem oraz jak wspomagać naturalne potrzeby fizjologiczne, które zachowują skórę i włosy w dobrej kondycji. Owszem, po tym kierunku będziesz dobrze wiedzieć jaki kosmetyk i składnik jest odpowiedni do danego rodzaju skóry, ale to tylko odrobina wiedzy jaką posiądziesz.
Czytaj więcej: Kosmetologia
Na kierunku Logopedia ogólna i kliniczna słuchacz posiądzie wiedzę w zakresie pedagogiki i dydaktyki wczesnoszkolnej oraz uzyska umiejętności w zakresie podstawowych metod i technik badań logopedycznych, przede wszystkim badań przesiewowych wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, których celem jest wskazanie dzieci z wadami wymowy. Będzie również potrafił opisywać i kwalifikować wady wymowy, usprawniać narządy artykulacyjne i usuwać wady wymowy. Po studiach będziesz mógł prowadzić indyswidualne terapie z dziećmi oraz dorosłymi.
Czytaj więcej: Logopedia ogólna i kliniczna
Logopedia zajmuje się diagnozowaniem zachowań ludzkich i niesieniem pomocy pojedynczym osobom w sytuacjach, gdy człowiek nie jest w stanie nauczyć się języka, a znając język, nie jest w stanie go dostatecznie sprawnie używać lub rozpadł się w umyśle pacjenta język i wiedza o świecie. Dodatkowo osiągnięcia lingwistyki, dyscyplin medycznych i psychologii pomagają w rozwiązywaniu wspomnianych problemów. Dlaczego warto rozpocząć studia na tym kierunki? Gdzie absolwenci znajdują pracę? Aby dowiedzieć się czegoś więcej o logopedii, zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej: Logopedia z audiologią
Oczy to jeden z najwrażliwszych, najbardziej złożonych i najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Są bardzo precyzyjnym mechanizmem. Jeśli działają prawidłowo, odbieramy świat z całą gamą odcieni. Jeżeli coś się w nich "zatnie", potrzebujemy specjalisty, który zajmie się ich "naprawą". Takim człowiekiem jest optometrysta - absolwent kierunku studiów o nazwie optometria. Optometria wywodzi się z nauk ścisłych. Powiązana jest z fizyką i medycyną. Zajmuje się badaniem procesów widzenia. Optometryści używają do zbadania wzroku specjalistycznych przyrządów.
Czytaj więcej: Optometria
Pielęgniarki i pielęgniarze to specjaliści z zakresu opieki nad chorymi lub postępowania w zakresie ochrony zdrowia ludności. Rolą osoby pielęgnującej jest pomagać człowiekowi choremu lub zdrowemu, w czynnościach skierowanych na zapewnienie pełnego zdrowia lub powrotu do niego. Kierunek dla osób aktywnych, wytrwałych i oczywiście chcących nieść pomoc człowiekowi w potrzebie. Niezbędne cechy do uprawiania zawodu pielęgniarki to: opiekuńczość i gotowość niesienia pomocy dobroć i empatia, a także bezstronność, spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia.
Czytaj więcej: Pielęgniarstwo
Położnictwo to dziedzina medycyny zajmująca się fizjologicznym okresem ciąży, porodu i połogu. Absolwent uzyskuje przygotowanie zawodowe w zakresie umiejętności wykonywania świadczeń zdrowotnych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, rodzącej, położnicy i noworodka w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki, profesjonalnej opieki położniczo- ginekologicznej: przedkoncepcyjnej, prenatalnej i perinatalnej. Studia na tym kierunku są przeznaczone dla osób potrafiących myśleć logicznie nawet w chwili kiedy wszyscy inni tracą głowę.
Czytaj więcej: Położnictwo
Ratownik medyczny jest pracownikiem zakładu opieki zdrowotnej, który jest uprawniony do udzielania świadczeń zdrowotnych, szczególnie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Jego zadaniem jest udzielanie sprawnej, szybkiej i profesjonalnej pomocy ratowniczej osobom, których zdrowie lub życie jest zagrożone. Podczas studiów na kierunku ratownik medyczny zapoznaje się z wiedzą ogólną z zakresu nauk społecznych oraz wiedzą specjalistyczną i umiejętnościami z zakresu nauk medycznych - w szczególności medycznych czynności ratunkowych wykonywanych w stanach nagłych.
Czytaj więcej: Ratownictwo medyczne
Kierunek studiów Techniki dentystyczne jest utworzony z intencją przygotowania kadr do profesjonalnego organizowania i prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie protetyki stomatologicznej oraz przygotowania studentów do podjęcia studiów drugiego stopnia w szybko zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych. Niezbędne umiejętności absolwenta to także analiza modeli protez z wykorzystaniem technik informatycznych, stosowanie alternatywnych typów protez do zaistniałej sytuacji klinicznej oraz umiejętność wskazywania wad i zalet rożnych konstrukcji protez stomatologicznych.
Czytaj więcej: Techniki dentystyczne
Ten specyficzny kierunek łączy w sobie umiejętności wykorzystywania wiedzy w bardzo specyficznych warunkach pracy, ze szczególnym uwzględnieniem pracy w zespołach interdyscyplinarnych oraz komunikacji z biologami i lekarzami. Słuchacze, którzy zdecydują się na studia w dziedzinie Zastosowania fizyki w biologii i medycynie, zdobędą wiedzę z podstaw fizyki, matematyki, biologii, chemii oraz umiejętności poprawnego stosowania metod matematyczno-przyrodniczych w rozwiązywaniu problemów biologicznych i medycznych.
Czytaj więcej: Zastosowania fizyki w biologii i medycynie
Zdrowie publiczne to nauka zajmująca się zdrowiem na poziomie populacji. W jej zakres wchodzi zapobieganie chorobom, przedłużanie życia, promowanie zdrowia i aktywności fizycznej, kontrola chorób zakaźnych, edukacja dotycząca zasad higieny osobistej oraz tworzenie takich społecznych mechanizmów, które zapewnią każdemu standard życia umożliwiający zachowanie i umacnianie zdrowia. Specjalistę ds. zdrowia publicznego powinny charakteryzować poczucie odpowiedzialności, świadomość własnych czynów, silne poczucie zaangażowania, umiejętność nawiązywania kontaktów.
Czytaj więcej: Zdrowie publiczne
Kierunek Zdrowie środowiskowe ma charakter interdyscyplinarny - obejmuje wiedzę z zakresu nauk o środowisku i przyrodniczych. Podaje rozwiązania problemów związanych ze wzrostem poziomu zanieczyszczenia środowiska i żywności. Jest to kierunek, którego treści programowe znajdą swoje źródła w zagadnieniach z zakresu: ochrony i analityki środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy, biologii, medycyny, chemii i wielu innych. Czy studia są bardzo trudne? Gdzie znajdują pracę absolwenci? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w dalszej części artykułu!
Czytaj więcej: Zdrowie środowiskowe