Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w PoznaniuObniżenie kosztów realizacji programu wieloletniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o ponad 54 mln zł i przedłużenie czasu jego realizacji do 2017 roku zakłada nowelizacja ustawy, którą w czwartek przyjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2015" zagłosowało 438 posłów, a 1 wstrzymał się od głosu.

Ustawa została uchwalona w 2004 r. w związku z przypadającą w 2011 roku 400. rocznicą utworzenia uniwersytetu w Poznaniu przez króla Polski Zygmunta III Wazę. Inflacja oraz długi proces inwestycyjny doprowadziły jednak do dokonania pierwszej nowelizacji ustawy w 2010 roku. Wzrosła wówczas wartość realizowanych w ramach programu inwestycji i przesunięto termin zakończenia programu na rok 2015.

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali jednak o dokonaniu kolejnych poprawek w ustawie, które zakładają przedłużenie czasu realizacji programu wieloletniego do 2017 roku. Wartość całego przedsięwzięcia inwestycyjnego uległa jednak obniżeniu.

"Jeśli chodzi o pierwszą sprawę, o czas realizacji, do zakończenia zadania po roku 2015 zostałoby wybudowanie obiektów sportowych oraz domów studenckich i doktoranckich. Problem polega na tym, że w tej chwili trwają negocjacje z właścicielami gruntów i te negocjacje na razie nie przynoszą rezultatów z uwagi na zbyt wysokie oczekiwania właścicieli gruntów. To powoduje, że nastąpiło pewne opóźnienie w przejęciu gruntów, co oczywiście jest związane również z uniemożliwieniem czy utrudnieniem realizacji całego przedsięwzięcia. I kolejna sprawa: przedłużają się procedury administracyjne związane z uzyskaniem decyzji środowiskowych dla obiektów sportowych. Te wszystkie względy powodują, że w tej chwili sugerujemy, żeby to zadanie zakończyć nie w roku 2015, a w roku 2017" - mówił w Sejmie poseł sprawozdawca Paweł Arndt z Platformy Obywatelskiej.

Program "Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2015" pozwolił m.in. na rozbudowę uczelnianego kampusu, dokończenie budowy Wydziału Chemii oraz rozbudowę uniwersyteckich obiektów sportowych. Program jest jednym z dwóch uczelnianych programów wieloletnich, realizowanych z budżetu państwa. Drugim objęty jest Uniwersytet Jagielloński.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce