The Center for World University RankingsUniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski są najwyżej notowanymi polskimi uczelniami, które znalazły się w światowym zestawieniu szkół wyższych CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród tysiąca notowanych w nim uczelni uplasowały się jednak dopiero w piątej setce. Zwycięzcą rankingu został Uniwersytet Harvarda.

W rankingu CWUR - The Center for World University Rankings - znalazło się 1000 uczelni z całego świata, w tym dziewięć uczelni z Polski.

W zestawieniu oceniana jest jakość kształcenia studentów w oparciu o sukcesy absolwentów oraz to, jak radzą sobie na rynku pracy. Pod uwagę brane są ponadto inne aspekty: restiż kadry naukowej, wynikający z jej osiągnięć, publikacje w czołowych czasopismach naukowych, cytowalność mierzona liczbą najbardziej popularnych publikacji, indeks Hirscha całej uczelni oraz zgłoszenia patentów międzynarodowych.

Czołowe lokaty rankingu zostały zdominowane przez uczelnie z USA, których w pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem. Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Columbia University, University of California (Berkeley), University of Chicago, Princeton University, Yale University. Najwyżej notowaną europejską uczelnią techniczną jest Politechnika Federalna w Zurychu, która uplasowała się na 18 miejscu.

Wśród polskich uczelni najwyższe miejsce zajął Uniwersytet Warszawski - 419. Nieco dalej - na 479. miejscu - uplasował się Uniwersytet Jagielloński. Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie została sklasyfikowana na 653. miejscu, Politechnika Warszawska na 688., a Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu na 878. miejscu. Na 914. miejscu uplasował się natomiast Uniwersytet Wrocławski, na 918 miejscu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, na 922. Politechnika Wrocławska, a na 954. miejscu Uniwersytet Śląski, który zamyka listę polskich uczelni w rankingu CWUR.

Wyniki rankingu, opublikowanego 15 lipca, są dostępne na stronie: http://cwur.org/

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Tags: ranking