Jarosław Gowin nowym szefem resortu naukiJarosław Gowin został w poniedziałek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazała mu Lena Kolarska-Bobińska. "Będę się starał kontynuować wszystko to, co jest wartościowe" - zapowiedział nowy minister.

W trakcie poniedziałkowej uroczystości przekazania ministerstwa Jarosław Gowin spotkał się z dotychczasową szefową resortu Leną Kolarską-Bobińską. "Na pewno będę się starał kontynuować wszystko to, co jest wartościowe, bo jednak dużo pani minister z pracownikami osiągnęła w resorcie. Będę się też starał dorosnąć do rangi mojej poprzedniczki, czy też w niektórych sprawach pójść o krok dalej. Myślę, że jeżeli mi się to uda, będzie pani profesor z tego na pewno bardzo zadowolona" - powiedział Gowin.

Ustępująca minister odpowiedziała: "Na pewno pójdzie pan dużo dalej, bo i nauka, i uczelnie są naszym wspólnym dobrem, wspólnym celem. Musimy robić wszystko razem, by rozwijać je jeszcze bardziej".

Lena Kolarska-Bobińska przekazała nowemu ministrowi bilans tego, co kierowany przez nią resort osiągnął w ostatnich latach. Wiele miejsca była szefowa resortu poświęciła ponadto kwestii programu rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego na najbliższe lata. Jak powiedziała, są to propozycje, z których być może nowy minister będzie chciał skorzystać lub rozwijać je.

Przedstawiając Jarosławowi Gowinowi szefostwo resortu powiedziała, że "każdy z wiceministrów przygotował listę rzeczy, które chciałby powiedzieć, które są szczególnie ważne".

Poniedziałkowa uroczystość przekazania resortu nie było jednak pierwszym spotkaniem Jarosława Gowina z Leną Kolarską-Bobińską. Politycy - jak poinformowała odchodząca minister - spotkali się również w ubiegły piątek i szczegółowo omówili sprawę budżetu resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

O programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości opowiada prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP, Członek Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce