W Gorzowie Wielkopolskim rośnie Akademia im. Jakuba z ParadyżaDzięki rozwojowi badań naukowych PWSZ im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim stanie się wkrótce uczelnią akademicką. Jej władze uważają jednak, że fuzja z Uniwersytetem Zielonogórskim nie ma obecnie sensu. Planują za to połączenie sił z Zamiejscowym Wydziałem Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Więcej nauki i biznesu na Uniwersytecie SzczecińskimUniwersytet Szczeciński stawia mocno na rozwój projektów naukowych i współpracę z biznesem. Zyskują na tym także studenci, ponieważ dzięki temu możliwy jest rozwój zarówno programu studiów praktycznych, jak i utrzymanie kierunków bardziej akademickich - twierdzą władze uczelni.

WSOWLDlaczego warto zdecydować się na studia wojskowe? Jaka przyszłość czeka nas po zakończeniu edukacji? Jak uczelnie wojskowe promują swoją ofertę wśród ludzi młodych? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w naszym wywiadzie z mjr mgr inż. Piotrem Szczepańskim, Rzecznikiem Prasowym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki

uamWydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. A.Mickiewicza rozwija ofertę studiów. Studia plastyczne, muzyczne i pedagogiczne nadal przyciągają sporo chętnych, ale intensywnie rozwijają się studia humanistyczne i filologiczne - m.in. związane z dziennikarstwem i kreowaniem wizerunku.
Politechnika KoszalińskaJeśli studiujesz na Politechnice Koszalińskiej, dostajesz szansę na dobre studia nie tylko na kierunkach technicznych. W dodatku studiujesztak blisko morza, że możesz uczyć się do sesji leżąc na bałtyckiej plaży - przekonują władze uczelni.
uep“Najgorsze co można robić na uczelniach w obliczu niżu demograficznego, to wykonywać chaotyczne działania, sprowadzające się często tylko do cięcia kosztów na promocję rekrutacji. Jak kryzys w gospodarce, także ten rekrutacyjny może mieć także pozytywne efekty” - mówią władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (UEP).
Z Kanclerzem Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, mgr Henrykiem Fallem, rozmawia Miłosz Szkudlarski.
tswKontrowersyjna kampania reklamowa, którą prowadzi Uniwersytet Mikołaja Kopernika, przyniosła nieoczekiwany skutek - ożywienie w polskim środowisku akademickim. Nudne i monotonne formy promocji wydają się odchodzić w zapomnienie. Nastał bowiem „okres rządów" mediów społecznościowych. Przykład? Najnowsza kampania Kolegium Jagiellońskiego, o której rozmawiamy z prof. Grzegorzem Górskim.
phoca thumb m umklogoKampania reklamowa UMK wywołała spore zamieszanie w polskim środowisku akademickim. Czy można ją podsumować i opisać jednym zdaniem? Zdecydowanie nie, gdyż jest to całkowicie nowatorska koncepcja w skali naszego kraju. Postanowiliśmy jednak znaleźć brakujące odpowiedzi „u źródła" i przeprowadziliśmy wywiad z Aleksandrem Anikowskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
promCzy kontrowersyjna kampania reklamowa, którą prowadzi aktualnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, może przyczynić się do rozpoczęcia dialogu między uczelniami prywatnymi i państwowymi? Czy uczelnie niepubliczne zawsze kojarzą się z niskim poziomem kształcenia? Na te i wiele innych pytań pomoże nam znaleźć odpowiedź dr Marek Zimnak, który kieruje pracami Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich "PRom".
wsbtorunW mediach rozgorzała dyskusja na temat kampanii reklamowej prowadzonej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wynika z niej jasno, iż uczelnie prywatne, które działają na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, są jedynie „podróbką UMK". Zarzuca się im niską jakość kształcenia, brak dialogu ze światem biznesu i nieefektywną współpracę z lokalnymi podmiotami gospodarczymi.
tswPrzez Toruń oraz całe środowisko akademickie w Polsce ponownie przetoczyła się fala podziałów na „dobre i złe. Za dobre uznaje się uczelnie państwowe, a rolę „złych" pełnią szkoły prywatne. Wiąże się to bezpośrednio z kampania reklamową, którą od tygodnia prowadzi Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Czy jej efektem będzie dalsze pogłębienie problemu? Co się stało z hasłem „jedności polskiego środowiska akademickiego"?

WAT„Ludzkość, by przetrwać, musi wybrać się w kosmos” - powiedział w czasie sesji Polskiej Platformy Technologicznej Systemów Bezpieczeństwa prof. Aleksander Wolszczan. Jeden z najwybitniejszych astronomów w Polsce podkreślił znaczenie badań nad technologiami kosmicznymi, które w naszym kraju zostały znacząco zaniedbane.

prof. tadeusz kuczynskiSzanowny Panie Rektorze, kilka miesięcy temu podjął się Pan niełatwego zadania. Analizy Instytutu Sokratesa oraz dane GUS wskazują, że w województwie lubuskim kryzys demograficzny będzie szczególnie dotkliwy. Liczba studentów spadnie o kilka tysięcy osób. Jak Państwo planują sobie poradzić z tym wyzwaniem?
Obecnie na 10 wydziałach Uniwersytetu Zielonogórskiego studiuje około 10,5 tysiąca studentów stacjonarnych, i mimo zaczynającego się właśnie na dobre niżu demograficznego o utrzymanie podobnego poziomu zamierzamy walczyć. Od mniej więcej czterech lat mimo spadku liczby maturzystów mamy zbliżoną liczbę studentów stacjonarnych,  zatem widzimy, że jest to realne.  Studia niestacjonarne będą realizowane tylko w tych dziedzinach, gdzie nadal jest wielu kandydatów. Jest to tendencja ogólnokrajowa i musimy się pogodzić z konsekwencjami tego trendu. 

- PAT nigdy nie uważał się ani za uczelnie gorszą, ani też lepszą. U nas funkcjonują cztery wydziały (teologii, teologii w Tarnowie, historii i filozofii), na których poszczególne kierunki cieszą się różnym zainteresowaniem. A wybór należy do studenta, który woli studiować u nas, albo też wybiera KUL, lub wydział teologiczny. Często największe znaczenie ma tutaj miejsce zamieszkania - mówi ks. prof. Jan Maciej Dyduch w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi.

phoca_thumb_s_chalasinska_macukow_kO wyzwaniach na kolejną kadencję rektorską, zmianach na Uniwersytecie Warszawskim i o tym dlaczego EURO 2012 jest ważne opowiada prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Wywiad specjalnie dla portalu Studia.net przeprowadził Marcin Pera
 
 
 

slomka_t2Akademia Górniczo-Hutnicza obchodzi w tym roku 90 lat swego istnienia. O historii uczelni, tegorocznych obchodach, a także współczesnych osiągnięciach rozmawiamy z prof. Tadeuszem Słomką, prorektorem ds. ogólnych.

 

phoca_thumb_s_krk1O Krakowskim Festiwalu Nauki rozmawiamy z Elżbietą Niechciał z Politechniki Krakowskiej - głównego organizatora tegorocznego Festiwalu.

 
phoca_thumb_s_chalasinska_macukow_kMożna powiedzieć, że urodziłam się na uniwersytecie. Mój ojciec był rektorem Uniwersytetu Łódzkiego, przez co wychowałam się w środowisku akademickim. Dlatego też nie wyobrażałam sobie innej drogi życiowej i zawodowej – było dla mnie naturalne, że po studiach zostanę naukowcem - mów prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego
 

Specjalnie dla naszego wortalu profesor Mirosław Handke opowiada o sytuacji w edukacji, kto jego zdaniem ma negatywny wpływ i jakie popełniono błędy w procesie reformowania systemu edukacyjnego.

 

Dla naszego wortalu rozmowę z prof. Michałem Seweryńskim, Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wyzwaniach stojących przed polską nauką i szkolnictwem wyższym oraz o problemach dokuczających polskiej edukacji i pomysłach na ich rozwiązanie przeprowadził Marcin Pera

 

Trybunał Konstytucyjny ma sens, gdy jest w pełni politycznie niezależny. Sądy mają wtedy sens, gdy nie są kontrolowane przez władzę wykonawczą. Pomysły, jakie ma pan prezydent odnośnie Krajowej Rady Sądownictwa, przedstawione w projekcie ustawy, są pomysłami bardzo niedobrymi, gdyż wprowadzają znaczne wzmocnienie czynnika nadzorującego prace sądów ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli władzy wykonawczej - mówi prof. A. Zoll w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi. Rozmowę przeprowadził Marcin Pera

 

Rozmowa z Krystyną Łybacką, byłą Minister Edukacji Narodowej i Sportu, posłanką na Sejm. Wywiad przeprowadził Marcin Pera.

My mamy różnego rodzaju kompleksy wynikające z tego, że wmawiano nam dawniej czym jest szkoła. Przez lata szkoła była przygotowywaniem kadry politycznej. Kto się wychylał, dostawał po głowie. Dzisiaj żyjemy w normalnym świecie i możemy nań właśnie tak patrzeć. Nie widzę żadnych przeszkód by religia mogła być przedmiotem wybieranym na maturze, tak jak inne przedmioty - mówi ksiądz biskup Tadeusz Pieronek w wywiadzie udzielonym portalowi  www.EdukacjawPolsce.pl. Rozmowę przeprowadził Marcin Pera.
 

Minister Stefan Jurga zgodził się spotkać z nami, żeby opowiedzieć o swojej pracy i szkolnictwie wyższym, a także odpowiedzieć na pytania nurtujące studentów i kandydatów na studia.