Concept and design process

Wzornictwo

Prawie każdy produkt, z którym się stykamy wymaga opracowania wzorniczego. Środki transportu, przedmioty codziennego użytku, meble, sprzęt RTV, zabawki, maszyny, urządzenia, żywność, ubiory, tkaniny, sprzęt sportowy i służący do rekreacji, systemy komunikacji wizualnej, setki przedmiotów składających się na pojęcie „artykuły gospodarstwa domowego”, „meble uliczne” i przedmioty przeznaczone do przestrzeni publicznej, to tylko początek tej niekończącej się listy produktów. Jesteście ciekawi jakie przedmioty są realizowane w ramach programu studiów?

Jak wyglądają studia z wzornictwa?

Praca projektanta nie wiąże się tylko z kreatywnością i twórczością. Przy tworzeniu wzorów użytkowych i przemysłowych musisz się liczyć nie tylko z „twardymi” kryteriami – jak ograniczenia materiału, produkcyjne czy finansowe, ale i z “miękkimi” – jak wyniki badań marketingowych czy indywidualny gust zleceniodawcy. Jeśli więc potrafisz pogodzić własną kreatywność, talent plastyczny z umiejętnościami perswazji i zapanowaniem nad rutyną – może właśnie studia wzornicze są dla Ciebie.

Spora część treści przekazywanych podczas studiów na Wzornictwie oraz podczas późniejszej aktywności zawodowej dotyczy obszaru plastyki. Z jednej strony zatem będziesz doskonalić swój warsztat plastyczny w zakresie rysunku, malarstwa, rzeźby, współczesnych mediów oraz nauczysz się kreatywnego posługiwania się środkami plastycznymi. Z drugiej strony będziesz swe talenty profilować w kierunku wieloaspektowego projektowania formy.

Zdobędziesz wiedzę jak metodycznie rozwiązywać problemy wzornicze, jak analizować założenia projektowe i szukać odpowiedzi na formułowane w nich problemy. Nauczysz się odpowiednio dopasowywać treść, funkcję i formę, brać pod uwagę przy tworzeniu projektów ergonomię, wymagania konstrukcyjno-technologiczne, rynkowe oraz aspekty estetyczne. Do tego potrzebna Ci będzie wiedza np. z antropometrii, anatomii, fizjologii, psychologii, organizacji zarządzania (w tym roli projektu w procesie tworzenia produktu), technologii produkcji czy materiałoznawstwa.

Poznasz też poszczególne etapy realizacji zadań projektowych: rysowanie, makietowanie modelowanie na wszystkich etapach projektu, prototypowanie – oczywiście także przy wspomaganiu przy pomocy narzędzi komputerowych. Ponieważ żaden nowy wzór nie jest autorem tylko jednej osoby – nauczysz się współpracy w interdyscyplinarnym zespole projektowym. Zdobędziesz też wiedzę na temat roli wzornictwa w historii sztuki i w kulturze, także z obecnego punktu widzenia. Tak, aby w tworzeniu projektów brać pod uwagę chociażby podobieństwa i odrębności kulturowe.

Gdzie studiować wzornictwo?

Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek wzornictwo?

Gdzie pracują projektanci?

Projektanci zajmujący się wzornictwem są potrzebni w każdej firmie, która nie ogranicza się do sprzedawania ciągle tych samych produktów w tym samym opakowaniu – czyli w każdej. Oczywiście są branże, gdzie prowadzone są bardzo intensywne prace nad rozwojem produktów – czyli dobra konsumpcyjne i artykuły podlegające mocno trendom mody, takie jak ubiory i buty, biżuteria i dodatki kobiece, meble i artykuły wyposażenia wnętrz czy samochody. Oczywiście dotyczy to nie tylko gotowych produktów, ale i artykułów oraz komponentów do ich wytworzenia – takich jak tkaniny i guziki czy uchwyty i okucia meblowe.

Są oczywiście produkty – zwłaszcza spożywcze, kosmetyki, produkty chemii gospodarczej czy medyczne – gdzie rola designera przy tworzeniu nowych produktów jest mocno ograniczona. Tam jednak liczy się forma, w jakiej oferowane są na rynku. Nawet produkty flagowe z tych segmentów rynku, gdzie nie zmienia się receptura i portfolio produktów, wymagają co pewien czas odświeżenia np. zmiany opakowania lub stworzenia nowego znaku słowno-graficznego czyli logotypu. Wystarczy wspomnieć produkty FMCG czyli np. ptasie mleczko czy coca cola. Wtedy wkracza designer, który na zlecenie działu marketingu zgłasza propozycje zmian w oparciu o wytyczne np. z badań klientów i potencjalnych klientów. Tutaj też otwiera się droga dla designerów o bardziej artystycznym zacięciu.

Jest jeszcze droga pośrednia – rzemieślnika wytwarzającego unikatowe przedmioty według własnego projektu. Wtedy warto zainteresować się takimi programami studiów wzorniczych i specjalnościami, jak projektowanie witraży, tworzenie tkanin artystycznych, ceramiki, projektowanie sceniczno-kostiumowe, a nawet wzornictwo ogrodowe.

Podobne wpisy